Београд — Држава Србија ће у наредном периоду омогућити да се у област рударства улаже по моделу јавно-приватног партнерства.
У Палати Србија одржан је скуп о рударству, на коме су били представници земаља Европске уније и Србије.
“Новим законом о рударству, који је у завршној фази израде, предвиђена је могућност јавно-приватног партнерства у рударству, као и стратешког партнерства”, казао је државни секретар Министарства природних ресурса, рударства и просторног планирања Србије Томислав Шубарановић.
Он је у паузи 19. сусрета представника државних органа земаља ЕУ, чија је главна тема била управљање државним и приватним пројектима у области рударства, рекао да ће ако буде захтева за јавно-приватно партнерство у области рударства Србија вероватно прихватити такву понуду.
Додао је да држава жели и да рудницима који већ раде нађе стратешке партнере.
На скупу који је први пут одржан у Србији, Шубарановић је оценио да је искуство земља чланица ЕУ битно како би се домаћа регулатива што брже приближила ЕУ.
“Проблеми у области рударства су слични и можемо да прескочимо неколико степеника у решавању проблема ако знамо како су то други радили”, казао је он.
Шефица одсека за системско уређење области рударства и геологије у Министарству рударства Милица Зорић навела је да је за Србију у области рударства најзначајније да размени искуство са Аустријом и Пољском, које имају прописе сличне овдашњим, а које су детаљно регулисале начин издавања концесија.
Зорићева је рекла да је за Србију, као земљу која се спрема за улазак у ЕУ, важно да види на који начин су те земље решавале своје проблеме, подсетивши да је тренутно потребно да се примене три директиве ЕУ које су везане за рударски отпад, за издавање одобрења за истраживање нафте и гаса, као и за складиштење ЦО2.
Представник Министарства економије, породице и омладине Аустрије Артур Маурер рекао је да се прелазак рудника из државног у приватно власништво, који је Аустрија урадила 60-их и 70-их година прошлог века, показала као добра за економију земље.
Он је казао да би Србија, као земља која је богата минералним ресурсима, требало да омогући улазак приватног сектора у област рударства, јер би то представљало мотор за развој државе.
На скупу су учествовали представници Финске, Немачку, Аустрије, Естоније, Румуније, Чешке, Словачке, Пољске и Босне и Херцеговине, који су представили законску регулативу и искуства својих земаља у трансформацији и модернизацији рударства и геолошких истраживања.
БЕТА
РОПСТВО!
IDIOTLUK!! vreme je za oružje!!
USKOROOOO !
bato , fali nam još 13 dobrovoljaca za malu , pokretnu jediicu… kompletan pešadijski arsenal od ličnog naoružanja do MES poznajem…