Економија

Привреда банкама дужна 20 милијарди евра…

Реч која се ових дана често помиње је дуг. Нема дана а да се сви не запањимо због висине целокупног јавног дуга, а и појединачних случајева. Проблем решавања старих дуговања је још један који Влада у одласку остваља у аманет новој. Иако се о јавном дугу највише говори, то је тек део укупних ненаплаћених потраживања која колају финансијским каналима.

Рачуницу о дуговањима у привреди покушао је да направи председник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић. По његовим недавним сазнањима, привреда држави дугује 60 милиона евра, јавна предузећа 600 милиона а локалне самоуправе 70 милиона. Привредници банкарима дугују десет милијарди евра за зајмове узете од банка у Србији и још толико за крос бордер кредите. Кад се све то сабере, долази се до суме од 22,1 милијарде евра.

Када бисмо имали тај новац, лако бисмо се развили – лако је закључити. Међутим, прича о српским дуговима није тако једноствна.

– Неликвидност је последица тешког реалног стања у привреди. Имамо премало предузећа које послују добро и могу редовно измиривати своје обавезе и плаћати на време – каже економски стручњак Горан Николић. – Наравно, могу се предузећа натерати да плате, али то би довело до тешких ломова. Било би како се оно каже – операција успела, а пацијент умро. Само више предузећа која успешно послују може донети редовније измиривање обавеза.

Идеја о томе да се ланац дуговања прекине било је и раније. Тако се још крајем прошле године говорило о мултилатералној компензацији која би сва дуговања смањила. Али испоставило се да највише дугује сама држава и јавна и комунална предузећа па се ново решење још чека. О томе одакле би у овом случају требало да крене нова Влада економиста Синиша Остојић каже:

– Влада ће прво морати да крене од себе и смањи своје издатке – сматра он. – Затим наплату дугова треба прилагодити могућностима. До сада смо имали устаљену праксу: јавна предузећа су своје тешкоће решавала само на један начин, подизањем цена. То се рефлектовало на инфлацију, а стални раст довео је до тога да више ни привреда ни грађани не могу да измирују обавезе на време. Неопходно је да се тај део јавног сектора реструктурира а затим да почне редовно да измирује обавезе. Било би добро да се поштује рок плаћања на 60 дана јер дужи периоди доводе само до раста других трошкова и директно утичу на веће цене. Другим речима, морамо имати финансијску дисциплину. Што је дужи период наплате, то су и цене веће. Код нас је, нажалост, постало уобичајено да се рокови плаћања уговрају на две стотине дана. Таква пракса само појачава трошкове.

На тешкоће у јавном сектору које се преливају на друге упозорио је пролетос и представник ММФ-а у Србији Богдан Лисоволик. Он је казао да расте број ненаплативих потраживања банака у Србији а велики део тога односи се на јавна предузећа. Он је скренуо пажњу на то да порасту ризичних кредита доприноси и спорост правосуђа код примене прописа о стечају и наплати дугова. То се још није одразило на банкарски сектор јер има висок ниво заштите.

Д. Вујошевић

 


 

Где нам је кичма?

Ако привреда не крене путем развоја, тешко да ће и банке остати заштићено острво. Имамо бројне стратегије и студије, а нешто нам је препоручио и Франсиис Маги из Европске банке за обнову и развој. Он сматра да код нас не постоје услови за развој великих корпорација које би биле конкурентне на иностраном тржишту. Кичма извоза морају да постану мала и средња предузећа и зато ресурсе и помоћ треба усмерити у том правцу.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!