Србија после страдања у шест ратова у 20. веку више нема народа и деце за седми рат, јер би тај нови рат био крај ове земље, рекао је Танјугу академик Душан Ковачевић и додао да циљ сваког дијалога који политичари воде у име грађана мора да буде спречавање рата у којем би гинула српска деца.
Један од најзначајнијих српских интелектуалаца нема дилеме по питању подршке позиву председника Александра Вучића на широк друштвени дијалог о Косову и Метохији.
Каже да је наишао на добре реакције на предлог да се мирним путем решавају проблеми између Срба и Албанаца.
– Тај предлог прихваћен је са свих страна. Сећам се да је та идеја много стара и да је само у 20. веку неколико пута покренута. Од ње се одустајало што због ратова, што неспоразума, што због притисака страних сила. Али, ово данас што се догађа један је од последњих тренутака да се спор између српског и албанског народа решава мирним путем – уверен је Ковачевић.
Он се позива на сопствено дипломатско искуство, из периода када је службовао у Португалији као амбасадор некадашње Србије и Црне Горе, и процењује да је Вучићевом позиву на дијалог „кумовао“ и додатни притисак међународне заједнице.
– Знам шта значи разговор у четири ока, дипломатски сусрет чији се садржај шаље у јавност, али и како настају поверљиве приче, које се ником не саопштавају – навео је Ковачевић.
Црвена линија у дијалогу
Он је, међутим, сигуран после, како истиче, 50 година проживљених у 20. веку, да Србија више никада не сме ратовати:
– Србија је данас без економске стабилности, без дефинисаних граница, које се отварају на све стране. Поново је покренута прича о граници са Хрватском, која ће једног дана бити јако озбиљна, јер је ту скоро па реч о замени територија. Ваљало би да учинимо све да нас неко не испровоцира да уђемо у нови рат и да то буде наша црвена линија у дијалогу о Косову унутар нашег друштва – казао је Ковачевић.
Оно што не може никако да разуме то су, каже, људи који данас, из Београда, заговарају рат:
„Мени се диже коса на глави када чујем људе који седе у Београду на неким фотељама да позивају на одбрану Србије на сваком кораку. Ти који то говоре данас не могу да претрче 100 метара, морају да једу три пута дневно и да спавају два пута у 24 сата. Ако их затекне рат поподне, они неће моћи да учествују у њему, јер тада спавају. Неће они да ратују, већ ће ратовати наша деца. Ови што су најгласнији у позивању на одбрану Србије никада нису ратовали, нити ће икада ратовати“.
Вучићев прагматични компромис
За њега, спољна политика Александра Вучића вођена је начелом прагматичног компромиса.
– Он је то радио јако добро као премијер, а сада и као председник. Он је ишао тамо где ја никада не бих ишао. Никада се не бих руковао са онима са којима се он рукује. Имам право да не пружим руку људима који имају крваве руке. Ја то могу, јер нисам политичар и нисам преузео одговорност да се бринем о народу. Ко је решио да се бави озбиљно политиком мора да рачуна на дане када ће озбиљно да се понижава због добробити свог народа – казао је Ковачевић.
Додаје да тај прагматични компромис који Вучић пласира у спољној политици увек подразумева разговор.
– Унутар нашег друштвеног дијалога ми морамо да предложимо решења како би компромис између српске и албанске стране довео до платформе у којој се нико не би осетио као да је велики губитник. Верујем да онај ко жели да постане велики добитник неће добити ништа. Изгубиће све – указује Ковачевић.
На коментаре иницијативе српског председника из Албаније, каже:
„Читао сам како из Албаније поручују да је будућност српске и албанске деце у разговору и да више не би требало да буде рата. Албански народ има жељу да обједини територије на којима живи, у федерацји или конфедерацији. За 20 или 30 година Албанци би могли да живе на највећој територији са најмногољуднијим становништвом, ако узмемо у обзир остале државе на Балкану. Ако ту причу око Косова не решимо за пет година, решаваћемо је за 10 или 20 година са сталном латентном опасношћу да преко ноћи почне рат. Можемо да замислимо како неко убија целу породицу комшији, али је он, рецимо, друге вероисповести. И шта онда? Ето разлога за рат“.
Танјуг
Na Dunavu ne može biti rata. Dunav ga sprečava. Ako bi Hrvati pokušali da se iskrcaju, metak u čelo i završena priča. Nema rata, samo smaknuće terorista i uljeza. Kovačević nas plaši ratom, polazeći od toga da smo mi budale, a on pametan. Ali možda je stvar nešto drugačija. Možda je on postao podguzna muva AV, a mi se još uvek držimo podalje od te strvine.
Ковачевићу, доста си учинио за, подлу Срба, али никад ниси делио политичаре… дај промени „политику“….
„Он је то радио јако добро као премијер, а сада и као председник.“
Поштовах те до сада , али после ове реченице више не.
А и твоје амбасадоровање казује да си и ти ипак политичар.
Слично теби, отписах и Лазанског и Ристовског, који се АВ-у увуче отпозади и доби паре за снимање филма.А да ли размишља ко ће да му гледа тај филм?Да ли и ти тако нешто планираш?
Продаде и ти веру за вечеру.
Јебеш такав карактер.
Činilo mi se da je ovaj čovek izuzetno pametan (verovatno i jeste), ali ne znam šta mu se desilo da ovako navijački podrži SNS i Vučića? Potpuno me je razočarao. Ne treba njemu politika uopšte, nek se drži književnosti. To mu bolje ide od ruke. Možda je u pitanje neka pozamašna lova, nikad se ne zna. Niko nije gadljiv na novac. A ovo ostaje zabeleženo za biografe, za budućnost. Pokleko čovek, šta će, dešava se.
Odavno Dusan Kovacevic sumnjivo cuti dok „Veliki Vodja“ pravi dikataturu godu od Tita i Kaligule u kombinaciji. A sada hval istog“ Velikog Vodju“ koji je ocigledno sociopata i otac srpske mafije. Vec godinama se pitam zasto, slucajna vremenska koincidenca sa udajom njegove ispod prosecne cerke? Interesuje me da li mu je zet iz SNS-a? Nekada sam Dusana Kovacevica duboko postovala zarad umetnicke i politicke vrednodnosti njegovih dela, sada ga zalim i prezirem. Nekada nisam postovala Sinisu Kovacevica, sada sam prijatno sokirana njegovom hrabroscu, patriotizmom i covecnoscu. Sto se tice jadnog Dusana Kovacecica, na slici se lepo vidi da je duboko uplasen i depresivan – verovatno necim ucenjen. Neka mu je Bog u pomoci.