Србија

Признање Косова ипак услов за ЕУ

Потврда да постоји неформални британско-немачки документ који предвиђа да Београд и Приштина морају да реше међусобне односе, стигла је од немачког амбасадора у Србији Хајнца Вилхелма који је за утеху поручио да то треба да се деси тек на крају преговора Србије са Европском унијом.

Тај “нон пејпр” је , према речима директора Форума за етничке односе Душана Јањића, преговарачки оквир за нормализацију односа Србије и Косова и, како појашњава, званични документ који је стигао у Владу Србије.

Визе (ни)су претња

На питање да ли Србији прети поновно увођење виза због великог броја азиланата у Немачкој, Вилхелм је одговорио да одлуку о томе доноси Европска комисија и да нема разлога за песимизам. Навео је и да је прошлог месеца 1.600 грађана Србије затражило азил у Немачкој, што је рекорд у односу на све друге земље из којих долазе азиланти.

– Није јасно зашто га је Влада ставила у статус државне тајне и неспремно дочекала преговоре. Очито нису разумели последице онога што су урадили на преговорима у Бриселу у априлу и онога што ће уследити у новембру, а то је да су врата за признање отворена и чланицама ЕУ које до сада нису признале Косово – тумачи Јањић.

Он додаје да ће Косово признати Словачка, Грчка, Румунија, а да још увек са тим питањем тргује Шпанија. Остаје, према његовим речима, само Кипар који као такав неће блокирати политику ЕУ према овом проблему. То, како истиче, значи да и Брисел више неће бити статусно неутралан, на шта Влада Србије када је почињала преговоре са Приштином, није рачунала, а морала је да зна.

– Београду је достављен преговарачки оквир, а ово што је немачки амбасадор рекао је практично амандман Немачке и Велике Британије којем се прикључила и Холандија за такозвани нови оквир преговора. То су већ три државе, али се не морају прикључити све чланице ЕУ, јер је нон пејпр део механизма за преговоре – појаснио је Јањић и додао ће међународни представник на терену процењивати да ли се остварује нормализација, што ће вероватно трајати дуже од преговарачког процеса.

Постепена нормализација

Да преговори почну у јануару 2014, очекује и председник Европског парламента Мартин Шулц који је нагласио да ЕП жели наставак историјског дијалога Београда и Прфиштине, тако да се односи “све више нормализују”.
– Будућност и Србије и Косова треба да буде у ЕУ – казао је Шулц и додао да су правила у процесу проширења “јасна и да не би требало да буде нових условљавања”.

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!