Председник Европског парламента Мартин Шулц је изјавио да узајамно признавање Београда и Приштине јесте услов који Европски парламент види за улазак Србије у чланство Европске уније
Шулц је то рекао после разговора с премијером Србије Ивицом Дачићем и нагласио да су он и представници Европског парламента с Дачићем разговаравли веома отворено и да “односи Србије и Косова у склопу мирољубивог развоја морају завршити, како ми то видимо, узајамним признавањем”.
“Јасно нам је да следи још дуг пут, много препрека, попут ‘фусноте’, Европски парламент неће улазити у појединости, јер је то питање за дипломате и владе”, предочио је Шулц.
“Наш циљ је да на крају буде могуће да Србија може постати чланица Европске уније, уз испуњавање свих мерила и успостављање мирољубивих, постојаних односа између две земље”.
Рекавши да је то тешко али не и немогуће, председник ЕП је рекао да председник Европског савета Ван Ромпеј и други у ЕУ имају с тим у вези и “унутрашњи проблем, јер неке од наших чланица не признају Косово, али Европска унија као целина тражи од Србије да призна Косово”.
“А ми унутар Европске уније такође треба да обавимо свој део посла”, додао је Шулц, нагласивши да је то “једно од најосетљивијих и најтежих питања за обе стране, за Србију и Косово, али и за Европску унију”.
“Оно што смо данас посебно нагласили је да, независно од дипломатских нужности, морамо зајамчити мир и ненасиље, то је био циљ ЕП, али на крају дугог пута је узајамно признавање предуслов за учлањење (у ЕУ), и то је веома јасно”, нагласио је Шулц.
Он је рекао и да је у разговору с Дачићем било речи о реформама, борби против корупције, економском развоју у Србији и растућем проблему незапослености, питању буџета и дугом списку проблема с којима се и сама ЕУ сучељава.
Шулц је пожелео успехе новој српској влади, Србији и да “Ђоковић поново победи” на УС опен, односно да “најбољи победи”.
Дачић је захвалио, како је рекао, свом пријатељу Мартину који је, на његово велико задовољство председник Европског парламента, институције која можда и највише подржава европску будућност Србије.
Нагласио је да је чврсто опредељење владе Србије да настави европски пут и испуњавање услова утврђених ЕУ “мерилима из Копенхагена”, тако да Србија буде чинилац мира и стабилности у региону.
Дачић је додао да то укључује и решавање спорних питања између Београда и Приштине. Српски премијер је подвукао и важност слободе медија и права националних мањина, рекавши да га веома радује што се у влади Србије налазе и представници националних мањина.
Вести