Друштво

Пробни рад маска за експлоатацију радника

Неплаћен пробни рад је чист изговор за експлоатацију радника, тврди Ранка Савић из Асоцијације независних синдиката Србије (АСНС).

– Волонтирање је пракса у великом броју фирми. Примају се радници на волонтерски пробни рад, затим им се саопшти да не задовољавају критеријуме, нађу другог радника који опет волонтира, и то тако иде у недоглед – рекла је Савићева за „Вести“.

Већина послодаваца рад на црно лажно правда пробним радом. Према Закону о раду послодавац мора склопити уговор о раду, са ставком о пробном раду који може трајати најдуже шест месеци.

– Радник који ради на црно нема никаква права, а такође је његов статус, када дође у позне године, угрожен. То је штета и за државу јер у будућности добија огроман број социјалних случајева. Рад на црно се као бумеранг враћа држави која није на време радила сузбијању. Он је у порасту. Иако радници не би требало да пристају на то, огромна је незапосленост и људи не бирају. Радиће било шта – закључује Савићева.

Од 1. јануара до 31. јула 2016. инспекција рада обавила је 32.695 инспекцијских надзора и затекла 10.174 особе на раду на црно. Од тога, 8.460 особа је након тога засновало радни однос. Против послодавца код кога је затечен радник без уговора, подноси се прекршајна пријава.

Према подацима Завода за статистику, око 700.000 људи у Србији ради на црно. То је око четвртина од укупног броја запослених. Највећи број непријављених радника је у грађевинарству, туризму, угоститељству и у занатским радњама.

А. Вучићевић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!