Одређени антиевропски настројени медији у Србији, као и поједине ванпарламентарне странке и јавне личности блиске „руској опцији“, желе да прикажу Црну Гору као нестабилну земљу – оцијенио је за Побједу професор београдског Факултета безбједности Зоран Драгишић, говорећи о позадини протеста Демократског фронта, који су више од двадесет дана организовани испред зграде Скупштине Црне Горе. Изјава безбједносног аналитичара Драгишића тек је дјелић објашњења онога што се посљедњих двадесетак дана дешава, у Црној Гори и ван ње.
– Протести су већ успели: Милов режим дискредитован, угрожен пријем Црне Горе у НАТО – то је суштина текста високотиражног српског таблоида Курир, објављеног у недјељу 18. октобра, дан након што је прекинут протест Демократског фронта након двадесетодневног мрцварења испред зграде Скупштине Црне Горе. Иначе, у Подгорици је ових дана, судећи по извјештајима одређених медија у Србији међу којима предњачи већ помињани таблоид Курир, било готово – ратно стање.
Текстове под сензационалистичким насловима „Готово је: Црна Гора се дигла против полицијске хунте диктатора Ђукановића“, „У Црној Гори драматично: Мило Ђукановић побјегао авионом из земље“, „Власт у паници: Полиција отказује послушност и одбија да интервенише против демонстраната“ пренијело је више српских медија. Лист Правда објавио је текст са насловом „Црна Гора пред ратом“ у којем наводе да је „црногорска полиција у суботу двапут насилно разбила мирне протесте ДФ-а у центру Подгорице“. Активно је било и српско издање руског продржавног портала Спутњик, чији је новинар био међу ухапшеним демонстрантима у Подгорици. Анализирајући догађаје у Подгорици, портал „Србија Данас“ оцјењује како је „окидач свега“ улазак Црне Горе у НАТО савез.„
Руска опција
“И то је, без дилеме, оцјена која најближе описује дјеловање политичких снага којима одговара да Црна Гора не закорачи преко врата Алијансе. У том смислу, протести ДФ-а, нарочито након забране окупљања у суботу ујутро, послужили су као идеално средство за наставак политичке борбе. Драгишић објашњава да у Србији дјелују одређене антиевропске партије, које нијесу у парламенту, а постоје и антиевропски медији, као и одређене јавне личности који су изразито против европске интеграције Србије.
– Они навијају за некакву руску опцију, шта год то значило. Управо из тих кругова долази прича како Црна Гора само што се није распала, како су стотине хиљада људи на улицама, како је неви- ђена полицијска бруталност над народом који из читаве Црне Горе стиже у Подгорицу, а полиција га спречава да уђе. А кад погледамо слике, видимо да то није баш тако – наводи Драгишић.
Угледни војни и безбједносни аналитичар указао је на основни смјер акције. Суштина пропагандног дејства медија под руским и српским клеронационалистичким утицајем је да се створи слика о Црној Гори као нестабилној држави, на ивици грађанског рата. А кључни мотив ове акције је – да се по сваку цијену опструира црногорски пут ка НАТО. Главни уредник Курира Милан Лађевић казао је да тај лист извјештава професионално, те да ,,нема никакве зле намјере Курира“. На питање да ли иза писања Курира стоје широке интересне сфере – и ван Србије – које намјерно дижу панику уочи позивнице за НАТО, Лађевић је казао да је то „ствар личног утиска“. Као изворе информација Лађевић је навео дневне листове Вијести и Дан, али и црногорске опозиционаре.
Решетњиков, Калашњиков
Анализа недавних изјава руских аналитичара блиских властима у Кремљу, показује да Москва дозирано – али врло јасно – подржава идеју о Црној Гори која ће, управо због државних стремљења ка НАТО, доживјети државни крах. Тако се о дешавањима у Црној Гори очитовао и директор Руског института стратешких студија Леонид Решетњиков, који сматра да ће се ситуација у Црној Гори „сигурно заоштрити“, а не искључује ни рат.
– Сад ће црногорске власти наставити да прогоне све који се залажу за независну политику Црне Горе, против НАТО-а. Али те њихове мјере ће наићи на снажан отпор народа. Ја сам у то сигуран. Да ли ће то довести до оружаног сукоба – тешко је сада рећи. Али може се сигурно рећи да Црногорци неће хтјети да живе под влашћу овог дикттора и ситуација ће се сигурно заоштрити – изјавио је Решетњиков за „Руску ријеч“.
Решетњиков, директор Руског института стратешких студија који има директну подршку Владимира Путина, бивши је обавјештајац и добар познавалац прилика у Црној Гори и близак пријатељ са врхом Српске православне цркве. Као знак оданости и блискости Решетњикову је априла прошле године лично патријарх Иринеј уручио Орден светог цара Константина Српске православне цркве. А митрополит Амфилохије говорио приликом промоције Решетњикове књиге ,,Вратити се Русији“. Захваљујући се на високом признању, Решетњиков је том приликом мало думао о политици црногорске власти и премијеру Ђукановићу.
– Ђукановић је велики издајник историјског сјећања нашег народа. Никада у историји српски народ, а црногорски народ је дио српског народа, није био против Русије – казао је Решетњиков уз одобравање патријарха Иринеја и митрополита Амфилохија. Да ли је онда чудно и чиста случајност што се, годину и по касније, митрополит Амфилохије ,,изненада и без позива“ обрео на бини Демократског фронта и прозборио благу ријеч о ,,мувљој памети“ црногорске власти, која ,,хрли ка Европи и НАТО који нас је бомбардовао“?
Упозорење Москве
Мало се што тога у политици дешава као сплет околности. Нарочито ако долази из ,,мајчице Русије“. Неколика дана прије Амфилохијевог наступа чуло се упозорење и са званичне адресе. Замјеник предсједника Комитета Државне думе за спољну политику Калашњиков је опоменуо званичну Подгорицу да се ,,мало занијела“ идејом о Европи и НАТО.
– Наши црногорски „партнери“ (како смо их раније називали) мало су се занијели својим вектором развоја у правцу Запада и тај занос никако да их прође – упозорио је Калашњиков, додајући како је „народ који је својевремено био неодвојив од Срба одједном постао тако наиван“. Нема наивних, ни у Москви ни у Подгорици. И нема несрећне коинциденције.
Предсједница Хелсиншког одбора за људска права у Србији Соња Бисерко оцјењује да је стратешки циљ Москве да по сваку цијену онемогући преостале државе Западног Балкана да се придруже Сјеверноатлантској алијанси.
– Не бирајући средства, Русија на овај начин тако улази у посљедњу фазу анти-НАТО ангажмана, који се очитује кроз протесте ДФ-а и који свој стварни циљ неуспјешно покушава да прикрије причама о наводном незадовољству црногорских грађана ауторитарном влашћу у Подгорици, као и сложеним социјалним и економским приликама – казала је Соња Бисерко у јучерашној изјави за портал РТЦГ. Ствари су, након посљедњих дешавања, сасвим огољене: оно суботње саопштење Министарства иностраних послова Русије – којим се изражава жаљење због разбијања ,,опозиционог кампа“ у Подгорици – само је сигнал Москве да ће, све до децембра, покушати да осујети црногорски пут ка НАТО и тако заштити властити интерес и утицај на Балкану. И није то брига за стање црногорске опозиције, него жеља за очување властитих империјалних интереса. У Црној Гори и околини.
Побједа, НСПМ
Sonji Biserko mora da se veruje. Ja joj poptuno verujem, a vi?