Србија

Продаја магле на Дунаву

Симболичним сусретом у међуграничној зони код Ердута, на средини моста на Дунаву, Александар Вучић и Колинда Грабар-Китаровић започели су јуче за једне – историјски састанак, за друге – маркетиншки потез намењен домаћој јавности и захтевном Бриселу.

Цео програм сусрета, осмишљен тако да мандатар за састав нове српске владе и председница Хрватске буду један део дана у Хрватској, а други у Србији, указује на то колико се водило рачуна о јавности у обе земље, како се ниједној страни не би дала нека формална предност. И заједничка Декларација о унапређењу односа и решавању отворених питања Србије и Хрватске, коју су Вучић и Грабар-Китаровић потписали као кључни резултат јучерашњег сусрета, не представља новину.

У декларацији се обе стране позивају на споразуме Загреба и Београда од пре десетак и више година! За директора Центра за регионализам Александра Попова сусрет и поменута декларација личе на политички маркетинг обе стране пред Самит ЕУ о Западном Балкану 4. јула у Паризу.

Шест тачака већ виђеног

Декларација о односима Србије и Хрватске има шест тачака. Прва се односи на унапређење заштите мањина и то на основу Споразума између Србије и Црне Горе и Хрватске о заштити права српске и црногорске мањине у Хрватској и хрватске мањине у Србији и Црној Гори из новембра 2004. Друга је одређивање граничне линије између Србије и Хрватске (код Дунава) на основу међународног права. Трећа се тиче примене Споразума о сукцесији из 2001, четврта несталих особа, а последње две говоре о томе да су обе државе свесне актуелне мигрантске кризе и претње тероризма, као и да су спремне да учествују у развојним и прекограничним пројектима ЕУ.

– То је покушај Београда и Загреба да покажу како и они нешто раде на унапређењу међусобних односа, јер у односу на прошлогодишњи самит у Бечу, када се од наших земаља очекивало да крену у решавање отворених питања и изградњу заједничких инфраструктурних пројеката, ништа се није реализовало. Чак, штавише, направљени су кораци уназад, сетимо се само тзв. царинског рата између Хрватске и Србије – коментарише за “Вести” Попов.

Бивша хрватска премијерка Јадранка Косор сматра да је и тајминг необичан, јер се догађа у тренутку када је у Хрватској пала влада, а у Србији још није формирана нова.

“Помоћ” Великог брата

Иако је хрватска председница изјавила да су обе стране иницирале и договарале сусрет без притисака или сугестија са стране, у то слабо ко верује.

– Можда се не може рећи да је постојао директни налог из иностранства, али су и једни и дуги добили пацке из Брисела. Хрватска због рехабилитације усташства и НДХ, а Вучић јер је дошао у сукоб са Бриселом и Вашингтоном због оптужби ко заправо стоји иза грађанских протеста у Србији – коментарише Александар Попов.

– Састанак се одвија у тренутку кад Хрватска нема владу, кад у Сабору очекујемо драматичне тренутке јер нико не зна како ће се његов председник поставити у оваквој ситуацији – навела је она, констатујући да је уобичајено да се премијери састају с премијерима, а председници с председницима.

Хвалила Степинца и Томпсона

Уочи сусрета која су два кабинета договарала у тајности, оба функционера су дала изјаве за јавне сервисе – Вучић за хрватски, а Грабар-Китаровић за српски. И док је српски премијер поново говорио о томе да би се боље разумели када би “Хрвати чешће улазили у српске, а Срби у хрватске ципеле”, хрватска председница није се одрекла ни озлоглашеног певача Томпсона који пева србомрзачке песме и промовише усташтво, а и здушно је бранила канонизацију Алојзија Степинца. Она тврди да је хрватски кардинал у време Другог светског рата спасавао Јевреје и Србе.

Управо то што је хрватска председница избегла састанак са председником Србије Томиславом Николићем, такође пара слику о доброј и вољној акцији две стране да се крене у отопљавање међусобних односа и решавање нагомиланих проблема.

Миланковић за понос

Вучић је хрватској колегиници поклонио цвеће, а двоје челника су потом у Даљу обишли родну кућу Милутина Миланковића и разговарали са српском мањином. Грабар- Китаровић је навела да је Миланковић био велики научник српског порекла, хрватске домовине, цењен широм света. “Хрватска је поносна на њега. Он може бити пример и младим нараштајима, како својим научним радом, тако и животним путем”, написала је она у књизи утисака.
У Србији су потом посетили Доњи Таванкут, места на северу Војводине где већински живе Хрвати. Дан је окончан у Суботици потписивањем декларације.

У Хрватској, према писању тамошње штампе, Николић није пожељан саговорник, поготово након што је у Сарајеву изјавио да је залагање појединих српских политичара за границу Србије на потезу Карлобаг- Карловац-Вировитица легитиман политички програм. А и желе да имају саговорника који може и има политичку моћ да договорено спроведе, којег сада виде једино у Вучићу. Ипак, аналитичари сматрају да је и та форма и те какао дискутабилна, поготову што обе државе тренутно немају владу у пуном мандату.

– Правог ефекта нећемо имати ако и у Загребу и у Београду тренутно имамо владе у техничком мандату. Да би се нешто конкретно реализовало морамо да сачекамо да владе буду формиране – каже Александар Попов.

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!