Економија

Продајемо злато да би платили рачуне

Београд — Откупљено злато углавном се извози из Србије. Прошле године извезено је 131,72 килограм злата у вредности од 3.294.493 евра.

О томе колико се трговина златом тачно исплати нико не жели да говори, али да је реч о уносном послу, показује и чињеница да су многи откупљивачи који се не баве производњом купили сву опрему за израду накита од злата коју не користе само да би могли легално да наставе да се баве откупом.

Кад увече затворе радњу, такви откупљивачи дођу код нас, продају нам оно што су откупили и зараде евро или два по граму злата – објашњава Милош П., београдски златар. 

Откупљено злато углавном се извози из Србије. Прошле године извезено је 131,72 килограм злата у вредности од 3.294.493 евра. Зарада по једној продатој полузи направљеној од ломљеног злата и тежине једног килограма износи 8.000 евра, а мањи откупљивачи дневно откупе тридесетак грама злата. 

Цена злата је 2013. године пала за 28 одсто, што није забележено од 1981. године. Прошле недеље је драгоцени метал поново заблистао, остваривши рекордну вредност у последњих шест месеци и вратио веру инвеститора у њега. 

Продаја старог породичног накита, заборављеног прстења, златних привезака, ланчића и минђуша за грађане је све чешће начин да дођу до додатног новца неопходног за плаћање рачуна, лекова или чак и – сахрана. Економска криза и свеопшта беда наруку иду откупљивачима злата, посебно оним нелегалним. Златари објашњавају да је откуп повећан у последњих годину и по дана, јер су грађани постали презадужени, а комунална предузећа све нетолерантнија према неплатишама. 

Званично, откупом злата у Србији сме да се бави око 900 фирми које у исто време морају да се баве и производњом предмета од овог племенитог метала, али је незванично тај број много већи, па се злато откупљује и у фризерским и козметичким салонима, мењачницама и сличним просторима. 

„Понекад грађани дођу и замоле нас само да им измеримо накит и проценимо колико би добили новца, па још једном размисле о продаји, јер им није лако да се одвоје од породичног накита“, каже Милош П. 

Златари то и учине, а затим утврде квалитет злата, а потом његову вредност утврђују на основу дневне цене злата на светској берзи.

 

24сата

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!