Новости сазнају: Пензијски фонд се жалио Уставном суду на одлуке Владе и стопирао отуђење болница. Тражи се власништво над тридесетак објеката у које је ПИО уложио 500 милиона евра
Специјалне болнице у Новој Вароши и Куршумлијској бањи неће моћи да се продају јер је потенцијалне купце управо зауставио – Пензијски фонд Србије. Како ”Новости” сазнају, у намери да заштити даље расипање сопствене имовине, Фонд ПИО је потражио помоћ пред општинским судовима, али и пред Уставним судом Републике Србије!
Влада је, објашњавају у Управном одбору Фонда ПИО, својим ”незаконитим одлукама” угасила специјалне болнице ”Златар” у Новој Вароши и ”Жубор” у Куршумлијској бањи и претворила их у предузећа, иако поступци пред Врховним касационим судом у погледу власништва још нису окончани.
– Управни одбор Фонда је зато пред Уставним судом покренуо поступак оцене законитости ове Владине одлуке – за ”Новости” потврђује и Драгана Калиновић, директорка Фонда ПИО.
– А пред надлежним судовима у Куршумлији и Новој Вароши је затражено да се донесу и привремене мере којима би се забранило свако даље располагање ”Жубором” и ”Златаром”.
Овај је потез, међутим, само један у низу покушаја да Фонд врати право власништва над тридесет болница и бања широм Србије. У њих је од вишкова доприноса до данас уложио више од 500 милиона евра, али ниједном још не газдује.
У радној групи за реформу Фонда ПИО подсећају да се са распродајом специјалних болница у бањама Србије, а кроз њих и термалних извора са лековитом водом и других природних ресурса, без сагласности Фонда, који је такве болнице и градио – започело још 2007. године.
– Влада је у међувремену донела препоруку Агенцији за приватизацију и Министарству за економију да се пре приватизације сваке бање, са Фондом споразумно уреде власнички односи. Такав је закључак, међутим, остао мртво слово на папиру, а Агенција је наставила са започетом продајом бања – објашњава и Славенко Гргуревић, председавајући радне групе за реструктурирање Фонда ПИО.
А упркос томе што је Фонд већ добио пресуде којима се уписује као власник лечилишта у Врњачкој, Куршумлијској, Јошаничкој, Новопазарској, Бањи Ковиљачи, Ивањици… судови су поново покренули поступке и поништили првобитне одлуке. То је Управни одбор Фонда ПИО оценио као – саботажу.
– Фонд је био на добром путу да, преко имовине, оствари прве кораке ка својој реформи, али убрзо се почело са преиначавањем пресуда на штету Фонда – додаје Гргуревић. – Зато се радна група за имовину Фонда обратила и Министарству правде, а Унија послодаваца, чији су представници чланови УО, обратила се и Специјалном тужилаштву за организовани криминал.
Новости