Србија

Продубљивање стратешког партнерства Србије и Кине

Влада Кине одобрила је Србији повлашћени кредит од 300 милиона долара за изградњу Термоелектране „Костолац“. Потписано више билатералних споразума о сарадњи. Тадић и Хе Гуођианг разговарали о продубљивању стратешког партнерства две земље.

Могућности за продубљивање стратешког партнерства Србије и Кине, потписивање више билатералних споразума и одобравање повлашћеног кредита за изградњу Термоелектране „Костолац“ – резултати су првог дана посете кинеске делегације Србији.

Делегација, на чијем је челу члан Сталног комитета Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине Хе Гуођианг, имала је одвојене сусрете са председником и премијером Србије, Борисом Тадићем и Мирком Цветковићем, и члановима владе, као и са председницом парламента Славицом Ђукић Дејановић.

Поред разговора о продубливању стратешког партнерства две земље, посебно у области економске сарадње, Тадић и Хе су разговарали и о политичким темама.

Председник Србије се захвалио Кини на подршци очувању територијалног интегритета Србије и на подршци иницијативи да се покрене независна истрага, са мандатом Уједињених нација, поводом извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову.

Истовремено, Тадић је нагласио да Србија снажно подржава политику једне Кине.

Представници Владе Србије и делегације из Пекинга потписали су, у присуству премијера Цветковића, његовог заменика Ивице Дачића и Хеа, више билатералних споразума о сарадњи.

Потписани су Споразум о привредно-техничкој сарадњи влада Србије и Кине, писма о намерама влада Србије и Кине о реализацији бесповратне помоћи од 10 милиона јуана за медицинску опрему и возила.

Потписано је и писмо о намерама у вези са реализацијом донације од пет милиона јуана Владе Кине – Влади Србије за обуку људских ресурса.

Влада Кине одобрила је Србији повлашћени кредит од 300 милиона долара за изградњу Термоелектране „Костолац“.

Цветковић је изразио задовољство интензивирањем и конкретизацијом економске сарадње две земље на основу Споразума о економској и техничкој сарадњи у инфраструктурним пројектима.

Премијер је посебно изразио задовољство што су испуњени предуслови за почетак реализације моста Земун – Борча и додао да очекује да ће на исти начин бити реализован и Пројекат о ревитализацији Термоелектране Костолац.

Кинески гост је истакао да их, као пријатеље српског народа радују резултати које су постигнути и додао да Кина жели да настави и продуби сарадњу са Србијом на политичком и економском плану.

Дачић, који је учествовао у разговорима са кинеском делегацијом у Влади Србије, заузео се за наставак унапређења економских односа две земље, оценивши да би требало да буду на истом нивоу као и политички односи.

Председница Скупштине захвалила се Кини на подршци у очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије и делегацији те земље пренела да Србија у потпуности подржава кинески став о „једној Кини“.

Она је истакла да две земље гаје искрено пријатељство, које за резултат има веома добре односе на политичком и економском плану, са тенденцијом раста и додала да Кина „као економски, политички и војни колос“ има веома важну улогу у међународним односима.

Истовремено, представници Развојне банке Кине и кинески привредници изразили су заинтересованост за финансирање и изградњу железничког Коридора 10 кроз Србију и аутопута Београд – Јужни Јадран односно Коридор 11.

Челници те банке и кинеских државних фирми „Шандон хај спид груп“ и Кинеске машинске инжењеријске корпорације су током састанка са министром за инфраструктуру и енергетику Милутином Мркоњићем истакли да ће врло брзо размотрити српску понуду за те пројекте.

Висока кинеска делегација посетиће сутра Универзитет у Београду и институт „Конфучије“.

 

Тањуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!