Влада Кине одобрила је Србији повлашћени кредит од 300 милиона долара за изградњу Термоелектране „Костолац“. Потписано више билатералних споразума о сарадњи. Тадић и Хе Гуођианг разговарали о продубљивању стратешког партнерства две земље.
Могућности за продубљивање стратешког партнерства Србије и Кине, потписивање више билатералних споразума и одобравање повлашћеног кредита за изградњу Термоелектране „Костолац“ – резултати су првог дана посете кинеске делегације Србији.
Делегација, на чијем је челу члан Сталног комитета Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине Хе Гуођианг, имала је одвојене сусрете са председником и премијером Србије, Борисом Тадићем и Мирком Цветковићем, и члановима владе, као и са председницом парламента Славицом Ђукић Дејановић.
Поред разговора о продубливању стратешког партнерства две земље, посебно у области економске сарадње, Тадић и Хе су разговарали и о политичким темама.
Председник Србије се захвалио Кини на подршци очувању територијалног интегритета Србије и на подршци иницијативи да се покрене независна истрага, са мандатом Уједињених нација, поводом извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову.
Истовремено, Тадић је нагласио да Србија снажно подржава политику једне Кине.
Представници Владе Србије и делегације из Пекинга потписали су, у присуству премијера Цветковића, његовог заменика Ивице Дачића и Хеа, више билатералних споразума о сарадњи.
Потписани су Споразум о привредно-техничкој сарадњи влада Србије и Кине, писма о намерама влада Србије и Кине о реализацији бесповратне помоћи од 10 милиона јуана за медицинску опрему и возила.
Потписано је и писмо о намерама у вези са реализацијом донације од пет милиона јуана Владе Кине – Влади Србије за обуку људских ресурса.
Влада Кине одобрила је Србији повлашћени кредит од 300 милиона долара за изградњу Термоелектране „Костолац“.
Цветковић је изразио задовољство интензивирањем и конкретизацијом економске сарадње две земље на основу Споразума о економској и техничкој сарадњи у инфраструктурним пројектима.
Премијер је посебно изразио задовољство што су испуњени предуслови за почетак реализације моста Земун – Борча и додао да очекује да ће на исти начин бити реализован и Пројекат о ревитализацији Термоелектране Костолац.
Кинески гост је истакао да их, као пријатеље српског народа радују резултати које су постигнути и додао да Кина жели да настави и продуби сарадњу са Србијом на политичком и економском плану.
Дачић, који је учествовао у разговорима са кинеском делегацијом у Влади Србије, заузео се за наставак унапређења економских односа две земље, оценивши да би требало да буду на истом нивоу као и политички односи.
Председница Скупштине захвалила се Кини на подршци у очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије и делегацији те земље пренела да Србија у потпуности подржава кинески став о „једној Кини“.
Она је истакла да две земље гаје искрено пријатељство, које за резултат има веома добре односе на политичком и економском плану, са тенденцијом раста и додала да Кина „као економски, политички и војни колос“ има веома важну улогу у међународним односима.
Истовремено, представници Развојне банке Кине и кинески привредници изразили су заинтересованост за финансирање и изградњу железничког Коридора 10 кроз Србију и аутопута Београд – Јужни Јадран односно Коридор 11.
Челници те банке и кинеских државних фирми „Шандон хај спид груп“ и Кинеске машинске инжењеријске корпорације су током састанка са министром за инфраструктуру и енергетику Милутином Мркоњићем истакли да ће врло брзо размотрити српску понуду за те пројекте.
Висока кинеска делегација посетиће сутра Универзитет у Београду и институт „Конфучије“.
Тањуг