На јуче одржаној конференцији за новинаре у Народној скупштини Републике Србије проф. др Миладин Шеварлић, народни посланик, говорио је о предлогу за допуну дневног реда заседања Народне скупштине у вези са Декларацијом о ГМО (генетички модификованим организмима).
„Поново сам предложио текст који је у складу са Законом о ГМО из 2009.године, и који су једногласно усвојили одборници 136 општина и градова у Републици Србији, или 80,5% локалних самоуправа у централној Србији и Војводини.
На територији тих 136 градова и општина живе 224 посланика. Данас се за предлог ове Декларације изјаснило свега 9 посланика па се поставља питање – да ли оних 213 посланика који живе на територији ових општина и градова омаловажавају преко 7.000 одборника у општинама и градовима који су се једногласно изјаснили и усвојили овакав текст Декларације.
Постављам питање свима нама, посебно имајући у виду пре два дана објављени интервју на читавој страни у Новостима са професором Сералинијем (ПРОФ. ЖИЛ ЕРИК СЕРАЛИНИ: ГМО изазива туморе и мења гене) који је вршио двогодишња истраживања утицаја ГМО кукуруза на експерименталне пацове – да ли смо свесни ризика да ће нам деца у другој генерацији имати промене на унутрашњим органима, да ће у трећој генерацији бити са повећаним процентом канцера, а посебно у Србији која је у време НАТО агресије бомбардована са оружјем које је садржало осиромашени уранијум и значајно повећало проценат оболелих од канцера, односно рака?
И најзад, у четвртој генерацији – да ли ће нам наши потомци остати бесплодни у оном проценту у којима су то били експериментални пацови који су храњени ГМО кукурузом?
У току је кампања на државном нивоу, али и од стране појединих представника различитих организација, да се дозволи увоз ГМО а остане забрана узгоја ГМО.
То је, поред свих досадашњих удараца које су претрпели наши пољопривредници, нови ударац који ће оставити катастрофалне последице јер се ради о нелојалној конкуренцији увозничког лобија и мултинационалних компанија које производе ГМО, и освајању тржишта вредног преко 5 милијарди евра на овако ниској куповној моћи потрошача.
Због тога апелујем на све представнике у Парламенту, да усвоје ову Декларацију, ја сам спреман да се одрекнем ауторства те Декларације, нека је присвоји парламентарна већина као свој текст Декларације, али је најбитније да се она усвоји.“
Професор др Миладин Шеварлић је нагласио да се очекује „референдумско изјашњавање грађана по различитим питањима, од промене Устава па на даље“, па је то јединствена шанса да се постави и питање грађанима Републике Србије – „да ли су ЗА или ПРОТИВ увоза, узгоја, прераде и промета ГМО и производа од ГМО“ и тако би се на референдуму сазнало шта грађани мисле, а што је основно демократско право свих потрошача у свету.
Он је навео пример Швајцарске, која сваке пете године спроводи референдум на ту тему, или Перуа који је недавно усвојио –„ десетогодишњи мораторијум на расправу на увоз, на производњу ГМО и производа од ГМО“.
7.3.2018. за СРБски ФБРепортер приредила Биљана Диковић