Професионално удружење новинара Србије (ПРОУНС) обележава годишњицу оснивања у атмосфери општег медијског безнађа и хаоса. Основан само шест дана по усвајању сета “реформских” медијских закона ПРОУНС је покушао да спречи или бар ублажи разарајуће ефекте њихове примене.
Са Синдикатом новинара Србије (СИНОС) поднели смо Уставном суду иницијативу за оцену уставности медијских закона, у делу који се односи на забрану државе (локалне самоуправе) да оснива медије, али одговора нема.
Да би нас потпуно маргинализовали, Министарство културе и информисања подзаконским актима одузело нам је могућност да предлажемо кандидате у комисије за доделу пројеката (постојимо мање од три године). Из игре је претходно Законом о јавном информисању и медијима избачен Синдикат новинара Србије – јер није медијско удружење већ организација(?).
Министарство културе и информисања пренело је медијској коалицији (Удружење новинара Србије, Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине, Асоцијација независних електронских медја и Локал пресс) и Асоцијацији медија сву власт. Али, и одговорност.
Директно или индиректно они су одговорни за гашење Радио Југославије – Међународног радија Србије, РТВ Лесковца, РТВ Ћуприје… Њихова је “заслуга” што ће бити угашен РТВ Бујановац који емитује програм на српском, албанском и ромском језику и о трошку грађана Србије у Прешеву формирана регионална телевизија на албанском језику.
Управо ова коалиција “репрезентативних удружења” одговорна је за то што у Србији још није успостављен социјални дијалог, што у приватним медијима нема синдиката, а директна последица тога, између осталог, су отпуштања у „Блицу” и на Радију Б92.
ПРОУНС, који има чланове у више од 40 медија, још једном упозорава да је на делу тајкунизација и таблоидизација медија и да је то део пројекта чији је крајњи циљ да “епидемијом” ријалити програма и примитивних чланака измени свест грађана.
И поред огромне цензуре и аутоцензуре у већини београдских медија верујемо да је јавност препознала шта се крије иза доношења медијских закона и да нема ни говора о слободи медија. Управо супротно, циљ “реформских” медијских закона је да, изузетно моћан лоби који чине
политичари, крупни капитал и део такозване медијске елите, стави под контролу комплетну медијску сцену – од власништва, преко финансирања до реализације програма.
ПРОУНС ће са СИНОС-ом припремити “црну књигу” њихове владавине.
Јелена Вућићевић, председница ПРОУНС
ПРОУНС, НСПМ