Србија

Професори Дмитар Лакушић и Имре Кризманић: Треба одустати од рудника у Јадру, нанео би огромну штету природи

Професори Биолошког факултета у Београду Дмитар Лакушић и Имре Кризманић, руководиоци пројекта „Јадар – стање биодиверзитета“ оценили су да би отварање рудника „Рио Тинта“ донело огромне штете по биодиверзитет и природу.

„Овде се не ради само о ископавању литијума. већ о гига пројекту који би суштински променио надземни и подземни простор читаве долине Јадра, и то са стварним и потенцијалним негативним утицајима који могу допрети и много даље од саме долине“, навели су они за Инсајдер, пренео је данас тај медиј.

Истакли су, у писаном одговору, да су ризици велики, док истовремено има много непознаница и сумњи у читавом планираном процесу, па у овом тренутку треба одустати од експлоатације.

Такође су навели да је у плану да се отвори један велики подземни рудник, одмах поред њега једно велико фабричко постројење за прераду руде, и мало даље – у селу Штавице – једна велика депонија опасног рудничког отпада.

„Поред тога, да би рудник, фабрика и депонија могли да раде, у плану је да се граде још и цевоводи, гасоводи, електричне мреже, путеви и пруге са одређеним бројем мостова. Дакле, није у питању један или два објекта, већ већи број великих индустријских и инфраструктурних објеката који се налазе и протежу изнад и испод долине Јадра, од Штавица до ушћа Јадра у Дрину“, објаснили су Лакушић и Кризманић.

Упозорили су да „транспортне мреже и сам транспорт свега и свачега, у и изван долине Јадра, представљају равноправан ризик по живи свет, као и сам рудник, сама фабрика и сама депонија“.

Извор
Бета

Један коментар

  1. LAŽNI I NEOSTVARIVI RAST PENZIJA I PLATA

    Ministar Siniša Mali našao je da će se 2027. godine u Srbiji ostvare plate od 1.400 evra (164.500 dinara) i penzije od 650 evra (76.375 dinara), prosečne penzije bi činile 46,43% prosečne plate.
    U 2012. godini prosečna penzija je bila 23.924 dinara i porasla je za 12 godina u 2023. godini na 39.320, rastući ukupno za 64%, a prosečna neto plata je bila 41.377 dinara i porasla je u istom periodu do 2023. godine na 86.007 dinara, za 108 posto. Ali i ukupna inflacija je u tom periodu bila ukupno 74%, pa je i kupovna moć neto plata skromno porasla samo za 34 posto, a kupovna moć penzija je čak opala za 10 posto. Ostaće za istoriju da je u tom periodu penzionerima oduzeto osamsto miliona evra za četiri godine Vučićeve , a uz pomoć MMF penzije je unakazio za 20 indeksnik poena. BDP je u tih 12 godina po realnoj vrednosti porastao samo za skromnih 32%, dok je u 3 godine i opadao. U nominalnom iznosu porastao nam je BDP za 130% sa inflacijom. Inflacija je bila u 2012. godini 12,2%, a u 2022. godini čak 15,1%. Inflacija se otrgla kontroli i već u 2021. godini je skočila na 79%. Ispada da je uvećanje plata i penzija ludo radovanje radnika i penzionera i obmana vlasti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!