Економија

Производимо 30 одсто мање него пре 30 година

Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин рекао је да је индустријска производња у земљи на око 40 одсто нивоа из 1989, а економиста Драган Ђуричин је изнео податак да је бруто домаћи производ (БДП) за 32 одсто мањи него пре 30 година.

Бугарин је изјавио да ће српска привреда ову годину вероватно завршити у рецесији, оцењујући да нова влада мора да ојача фискалну дисциплину, али и да побољша пословни амбијент, спроведе реформу јавног сектора, уведе професионализацију у управљању јавним предузећима и реформу пензионог и образовног система. Он је најавио да ће ПКС до краја године влади предложити пакет мера за побољшање стања и  јачање производње у пољопривреди. Бугарин је најавио да ће ПКС крајем године, пре  усвајања буџета за наредну годину, влади упутити  пакет мера за опоравак привреде до 2015. године, као и да ће Национални савет за привредни опоравак предложити мере са истим циљем.

Председник ПКС је указао и на несразмерни број запослених у јавном и реалном сектору, јер у јавном има око 500. 000, а у реалном нешто више од 400.000 запослених, што је неприродно и мора да се промени. Потпредседница ПКС Видосава Џагић рекла је да је у другом кварталу ове године забележен пад бруто домаћег производа (БДП), који је према подацима ММФ-а износио 0,6 одсто, и указала да ће раст цена на мало од 10 одсто у овој години „погурати” инфлацију и у 2013. Курс динара је опао за 11,6 одсто у овој  години, док су девизне резерве смањене са 11,6 милијарди на 10,1 милијарди евра, због интервенција на девизном тржишту у циљу одбране стабилности курса, подсетила је она. Јавни дуг Србије достигао је око 80 одсто БДП-а , према методологији Светске банке, предочила је Џагићева и додала да је наша земља до краја маја морала да издвоји 42,6 одсто вредности извоза за отплату дугова и те обавезе имају тенденцију раста.

Индустријска производња је у августу опала 3,7 одсто у односу на почетак године и тај тренд се  наставља, упозорила је она и напоменула да се смањује извоз, а расте дефицит спољне трговине.

 

Дневник

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!