Продаја робе у свету бележи раст, а код нас још тапка у месту. Узрок смањене продаје је пад реалних зарада и заустављање раста индустријске производње, кажу економисти
ПРОМЕТ робе широке потрошње на светском нивоу показује, према новим анализама „Дилојта“ знаке опоравка, па чак и раста од десет одсто. Наше тржиште и даље, нажалост, пада.
У Србији је према последњим подацима, јануар ове у односу на исти месец претходне године, тржиште малопродаје за годину дана ослабило за још 3,2 одсто.
– Главни кривац за смањење продаје у трговинама на мало јесте смањење реалних зарада становништва, као и заустављање раста индустријске производње и извоза – оцењују економисти.
– Колико заиста вреди просечна зарада у Србији најбрже се сазна када се преведе у евре и упореди са просеком у земљама у окружењу. Кретање курса динара према евру показује право стање наше економије, али и стандарда. Колико год се трудимо да поверујемо да просечна зарада бележи номинални и реални раст, разувери нас стварност на пијаци и у продавници.
Колико су наша примања утањила у односу на папрене цене намирница најбоље сведочи тежина корпе, где сада за исте паре купимо практично упола мање намирница. Велики број затворених бутика и модних продавница указује да је и ту дошло до значајног пада промета, посебно код скупље, ексклузивне робе. Према незваничним подацима за петину је „пало“ тржиште кућних апарата и електронике.
Иако су нам примања неупоредиво нижа, статистика показује да многе производе плаћамо колико и Европљани.
Новости