Економија

Промет и даље пада

Продаја робе у свету бележи раст, а код нас још тапка у месту. Узрок смањене продаје је пад реалних зарада и заустављање раста индустријске производње, кажу економисти

ПРОМЕТ робе широке потрошње на светском нивоу показује, према новим анализама „Дилојта“ знаке опоравка, па чак и раста од десет одсто. Наше тржиште и даље, нажалост, пада.

У Србији је према последњим подацима, јануар ове у односу на исти месец претходне године, тржиште малопродаје за годину дана ослабило за још 3,2 одсто.

– Главни кривац за смањење продаје у трговинама на мало јесте смањење реалних зарада становништва, као и заустављање раста индустријске производње и извоза – оцењују економисти.

МОДА НА ЦЕНИ „ДИЛОЈТОВА“ анализа показује да највећу стопу раста бележи модна индустрија, где је продаја повећана за 14,2 одсто, што је велики преокрет у односу на период из 2009. када је та индустрија имала осетан пад. После тога следи индустрија гума, која је пратећи опоравак ауто-индустрије код неких произвођача остварила и двоцифрен раст.

 – Колико заиста вреди просечна зарада у Србији најбрже се сазна када се преведе у евре и упореди са просеком у земљама у окружењу. Кретање курса динара према евру показује право стање наше економије, али и стандарда. Колико год се трудимо да поверујемо да просечна зарада бележи номинални и реални раст, разувери нас стварност на пијаци и у продавници.

Колико су наша примања утањила у односу на папрене цене намирница најбоље сведочи тежина корпе, где сада за исте паре купимо практично упола мање намирница. Велики број затворених бутика и модних продавница указује да је и ту дошло до значајног пада промета, посебно код скупље, ексклузивне робе. Према незваничним подацима за петину је „пало“ тржиште кућних апарата и електронике.

Иако су нам примања неупоредиво нижа, статистика показује да многе производе плаћамо колико и Европљани.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!