Србија

Пронађене гробнице из античког доба у којима су сахрањени ратници на југу Србије! (фото)

У наставку заштитних археолошких истраживања на источном краку Коридора 10 код Сињца, на путу између Беле Паланке и Пирота, археолози су пронашли неколико гробница из гвозденог доба у којима су сахрањени ратници са копљима и ножевима. Поред скелета су пронашли и бронзане украсе, нитне, алке и украсе за ноге. На том делу трасе то је за сада најзначајније налазиште. Налази це бити сачувани и објављени у публикацији а радове који трају два месеца финансирају Коридори Србије.

Археолог саветник у републичком Заводу за заштиту споменика културе из Београда Мирјана Благојевић каже да су у наставку заштитних археолошких истраживања на траси будућег ауто- пута код Сињца дошли до до сада најзначајних открића.

– Пронашли смо један велики прстен од камена у оквиру кога су биле сахране. До сада смо нашли три скелета. То су ратници са копљима и ножевима, са гвозденим фибулама, неким бронзаним украсима, нитнама, алкицама и украсима за ноге, односно наногицама. Ово је ипак једна целина. Можда је у питању породична сахрана. Поред три скелета, имало смо и једну урну у којој смо константовали спаљене кости које су највероватније припадале детету. Вероватно ће бити још скелета. Нисмо завршили. Радили смо уз помоћ механизације. Отворили смо шири ископ да би обухватилки већи део целине. Овај изузетан налаз нећемо можда моћи у целости да откријемо јер имамо границу експропријације и зону у коју можемо да се крећемо. Задовољни смо оним што смо до сада открили а реч је о неочекиваном открићу. Све то ће бити истражено и документовано и сачувано у публикацији. Постоји могућност да се то сачува на терену.Видећемо са Коридорима Србије да уколико постоје могућности да изместимо налаз, али то зависи од пара. Поред тога на простору од 500-600 метара смо пронашли остатке насеља из неолита. У питању је старевачка култура. На овом простору открили смо и остатке села Сињац из 17. и 18. века – каже Благојевићева.

Археолог у пиротском Музеју Понишавља мр. Предраг Пејић каже да је ово откиће значајно јер је то период с краја старијег гвозденог и почетка младјег гвозденог добра.

– Први пут имамо једну заједницу која се у том периоду сахрањује скелетно. То је за нас веома значајно. Реч је о јединственом налазу у целом Понишављу и југоисточној Србији. Значајно је за пиротски крај и археолошка истраживања Србије. Ово је први један велики пројекат. У ове четири године на потезу источног крака коридора било преко 20 локалитета. Биће доста материјала. На крају истраживања ће бити публикација у којој ће бити презентован целокупни материјал који је откривен на траси од Јелашнице до бугарске границе- каже Пејић.
– Од Чифлика до Пирота има пет локалитета за истраживање. После ова два локалитета у Сињцу следе истраживања потеза код Црноклишта и Сарлаха у Пироту и ”Мађилке” у Станичењу. На Сарлаху треба да се изграде два тунела будућег ауто пута. На Сарлаху очекујемо некрополе из античког периода и хришћанског дела некрополе у периоду под Турцима од 17. до 19. века – додаје Пејић.
Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!