Инвеститори држави до сада вратили 2,6 милиона евра. Улагачи нису запослили обећани број радника
АГЕНЦИЈА за страна улагања и промоцију извоза до сада је од инвеститора наплатила 2,66 милиона евра вредне банкарске гаранције. Још 143.750 евра ускоро ће бити враћени у буџет. Реч је о девет инвеститора који су од Србије добили субвенцију за обећана новоотворена радна места, а до запошљавања нису ни стигли. Уговори су раскинути, јер нису успели да испуне обавезе.
Међу њима, највише новца од државе је добила текстилна компанија „Замбер“ која је требало да гради фабрику у Врању. На крају је морала да врати 1,5 милиона евра. Немачки „Реум“, који је дуго покушавао да отпочне производњу у Свилајнцу, такође је одустао. Србији је вратио 532.000 евра. Ту су још „Субекс“ и „Медаки“ који нису остварили планове у Новом Пазару, „Моравац“ ког су ишчекивали у Лесковцу, као и „Југовоће“ и „Дрвопромет“. Од „Пакома“, који се очекивао у Нишу и „Албокса“ који је планирао инвестицију у Кули, процес наплате новца још је у току.
– Од 2006. године, од када траје програм, 51 пројекат није остварен – објашњава Александар Милорадовић из СИЕПА. – Девет компанија је повукло део средстава, али није успело да испуни инвестицију. Остале фирме су одустале од улагања, али пре тога нису ни узеле новац из буџета. С друге стране, у истом периоду је завршено или се још остварује укупно 226 инвестиција.
Главни разлог одустајања, у већини случајева, била је криза. Чак пет од девет компанија од којих је враћен новац, улагање је планирало 2007. године, па је светска рецесија сасекла амбиције.
– Фирме су започеле изградњу, купиле земљиште, али их је криза зауставила – додаје Милорадовић. – Ти плацеви су остали у корову. Нису могли да испуне инвестицију, нити да запосле раднике. Кренули су преамбициозно.
ПЛАТЕ
ОД 14. конкурса за подстицајна средства државе, који је расписан новембра прошле године, инвеститорима је додата нова обавеза.
Њихови запослени морају да примају најмање за петину већу плату од минималца.
За контролу је задужена Национална служба за запошљавање. Ниједна од тих инвестиција, међутим, још није окончана, па ни послодавци нису контролисани.
Новости