Како је пропала Гоша? Синдикати и радници криве власника, уверени да их је искористио, извукао новац и побегао. Менаџмент Гоше, међутим, тврди да је крива и држава – да је фабрику која је већ била у проблемима гурнула у још већу агонију. Шта се заиста дешавало у Гоши – тиме се бави и полиција, потврдила је министарка саобраћаја Зорана Михајловић.
Некада пример успешне приватизације – 2007. ова фабрика била је најбољи извозник у Србији.
Али је светска економска криза за њих је значила мање посла. И плате су почеле да касне.
“Ова агонија је почела 2012. Тада је први пут организован штрајк јер је први пут после 2003. рачун био у блокади”, објашњава финансијски директор Саша Лазић.
Да гаси пожар у Гоши, долази тадашњи министар привреде Млађан Динкић.
“Ми ћемо обезбедити посао за раднике Гоше за свих 450 радника тако што ће радити вагоне за српске железнице, имамо и један уговор за железнице Републике Српске. План је од понедељак свих 450 радника да крене да ради”, рекао је Динкић 12. августа 2012. године.
И радили су – Железницама Републике Српске до краја 2013. испоручили су 22 вагона.
“На жалост, због проблема у трезору изостала је наплата тих 22 вагона. Држава нам је платила само седам и то је створило панику код банака и ми смо улетели у блокаду”, наводи Лазић.
Из те блокаде до данас нису изашли. А ни у послу са Железницама Србије, тврде, нису боље прошли. Као што им Млађан Динкић обећао, Гоша добија посао ремонта вагона за Железнице Србије.
Новац за тај посао добијају у виду кредита преко Фонда за развој – 16 вагона су испоручили, али за 13 фактуре у Железницама Србије нису оверене. Зато их сада Фонд за развој дужи за 147 милиона динара као да уговорени посао нису обавили.
“Нисмо тражили ниједан динар, само смо тражили да се скину потраживања Фонда за развој за урађен посао јер ти вагони су пет година у саобраћају. Буквално, шта год хоћемо да урадимо, и ми и Словаци, је блокирано. Неразумно је да уђеш у процес деблокаде и плаћаш за нешто сто си урадио коректно и квалитетно”, каже Лазић.
Има ли шта неразумо у поступцима државе према Гоши – на то питање из Министарства привреде данима чекамо одговор. Једина информација која из тог министарства стиже јесте да су надзор над Гошом после приватизације завршили 2009. и да од тада немају никакве надлежности.
О Гоши је говорила министарка саобраћаја – мада је и она за цео случај сазнала од новинара.
“Да ли је то дуг или није, да ли су Железнице поптписале тај уговор или нису, ја то не знам јер први пит чујем за то, али чујем да је полиција заинтересована. Па кад полиција прегледа шта је и каже ми ћемо поступити по свему што кажу институције”, тврди Зорана Михајловић.
У међувремену, из Министарства рада стиже информација да је инспекција два пута била у Гоши, да су због кашњења плата поднели две прекршајне пријаве против власника, али је суд у првом случају одлучио да не може да га казни јер је у тешкој материјалној ситуацији, а у другом га је опоменуо.
Н1