Четири репрезентативна синдиката просвете у Србији започели су данас штрајк скраћивањем часова у основним и средњим школама на 30 минута.
Министарство просвете Србије саопштило је да је у преподневној смени редовно радило 63 одсто школа, док је због протеста синдиката просветних радника настава била скраћена у 37 одсто школа. Према подацима министарства, редовно је радило 1.106 основних и средњих школа, док су чаосови били скраћени за по 15 минута у 662 школе.
У 79 одсто београдских школа настава је била редовна и часови су трајали по 45 минута.
Синдикати за сада неће обуставити рад продуженог боравка ђака у школама.
„Драго ми је што највећи број наставника, упркос веома тешкој ситуацији, интересе ученика ставља на прво место“, рекао је министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић. Он је додао да је материјални положај просветних радника толико тежак да је такво стање на дужи рок неодрживо.
„Просветни радници сносе велики део терета друштвених и економских реформи које спроводи Влада Србије и баш због тога је потребно успоставити систем плата који одговара одговорности и нивоу образовања који наставници имају“, додао је Вербић.
Министар је нагласио да је почело формирање радне групе за преговоре о посебном колективном уговору на коме ће се заједно с представницима четири репрезентативна синдиката просвете радити у наредним недељама.
Синдикати који су штрајковали и септембра и октобра ове године, очекују да ће 1.000 школа учествовати у штрајку који почиње у понедељак, а трајаће, како кажу, док се просветни радници не изузму од смањења плата у јавном сектору.
Представници синдиката „Независност“, Уније синдиката просветних радника Србије, Синдиката образовања Србије и Синдиката радника у просвети Србије састали су се у петак, 14. новембра с министром просвете Срђаном Вербићем, али нису одустали од штрајка.
Председник Синдиката радника у просвети Србије Слободан Брајковић рекао је тада да синдикати од Владе траже да се уведу платни разреди за све делатности које се финансирају из државног буџета, и да „судбину буџета деле сви, равноправно“.
Помоћник министра просвете Зоран Костић навео је у петак да ће се следеће недеље формирати комисија представника Министарства и синдиката за израду колективног уговора.
Уз то, представници синдиката биће укључени и у припрему измене Закона о основама система образовања и васпитања.
Бета