Београд – Просветним радницима који су 28. септембра потпуно обуставили рад, плате су смањене између 2.600 и 3.000 динара, пошто су остали без дневнице за тај дан, изјавила је данас Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије.
Наводећи да је реч о “очајничком потезу” министра просвете, Јанковићева је рекла да смањењем плате Министарство просвете жели да дисциплинује просветне раднике који су слободни и свесни свог положаја, те да је “циљ скидања дневница да се понизе понижени просветни радници”.
С друге стране, министар просвете Младен Шарчевић изјавио је данас да се понаша по закону и да је чланове Уније синдиката просветних радника упозорио да ће, уколико ступе у незаконит штрајк, против њих бити примењене законске мере, али су се они оглушили о то упозорење.
Шарчевић је рекао да неће повући своју одлуку о смањењу плата учесницима протеста који су 28. септембра обуставили рад, док из Уније поручују да су просветни радници тога дана били у својим школама, али само нису држали наставу. Владимир Аџић, члан Уније, каже да директори школа прете наставницима да ће морати да надокнаде изгубљене часове, али да им паре неће бити враћене.
Коментаришући најављено повећање зарада у образовању за 10 одсто, Аџић је на данашњој конференцији за новинаре рекао да ће плате запослених у школама реално бити повећане између 0,5 и 1,5 одсто, у односу на новембар 2014, уколико се рачунају две раније повишице и инфлација у последње три године.
„Сваком просветном раднику је за ове три године одузето око 90.000 динара, а са порезима око 150.000 динара. Просечна плата у Републици за септембар износи 47.220 динара, а у образовању 41.346 док је потрошачка корпа за тај месец 67.117 динара. Повећањем плата свим корисницима буџета за 10 одсто, просвета ће бити у још неповољнијем положају, а републички просек ће за нас бити недостижан“, поручио је Аџић.
Унија, како је рекао, тражи да плате у образовању у 2018. години буду повећане за 20 одсто, исплату четири заостале Светосавске награде у укупном износу од 20.000 динара и још толико на име уштеда остварених од збрињавања технолошких вишкова.
Тај синдикат захтева и корекцију коефицијената административним радницима и домарима са четвртим степеном стручности са 8,62 на 13,42, колико износи коефицијент четвртог степена у настави, као и да по истом принципу буду повећани коефицијенти шефовима рачуноводства за шестим степеном са 13,73 на 14,88.
В. А. / Данас