ЂАЦИ многих основних и средњих школа у среду неће ићи на часове. Учионице ће бити празне због једнодневног штрајка просветара и протеста који ће у 13 часова бити организован на београдском Тргу Николе Пашића. Збуњени и деца и родитељи, још не знају које школе ће радити уобичајено, у којима ће часови бити скраћени на пола сата, а где ће наставници бојкотовати посао.
У уторак би, кажу у синдикатима који протест организују, наставници требало да обавесте децу да ли да у среду спавају дуже или да поране на часове. А ако се ученици обрадују вешћу да наставе нема, радост ће бити кратког даха, јер сваки изгубљен час мора да се надокнади. И то суботом!
Међу родитељима већ има коментара да више не знају када им деца иду у школу, када не, да не желе да се часови надокнађују викендом… И мимо штрајка, у Београду је слично било и за време војне параде – једни су радили, други се одмарали па морају да надокнађују.
И да се све то дешава без јединствене одлуке на нивоу државе, па морају да буду на вези са учитељима и школом, да би знали када деца да иду у школу, а када да остану код куће.
Иако је било упозорења да је потпуна обустава наставе у школама противзаконита, просветари не одустају од штрајка. Кажу, неће се предомислити ни после састанка, у уторак у 13 часова, на који их је позвао министар просвете др Срђан Вербић.
СТУДЕНТИ ТРАЖЕ ОСТАВКУ МИНИСТРА
ДОК представници просветних синдиката у уторак буду преговарали са министром Вербићем, испред зграде Министарства просвете незадовољни студенти организоваће протест у 14 часова. Протест организују Студентски фронт и Савез студената Београда, који ће затражити оставку министра Вербића, јер како кажу, није испуњена листа њихових захтева.
– Не очекујемо да ће састанак са министром променити било шта – сматра Слободан Брајковић, председник Синдиката радника у просвети, једног од четири синдиката који организују једнодневни штрајк.
Они имају два кључна захтева. Један је да просвета буде изузета од најављеног смањења плата у јавном сектору у износу од десет одсто. Јер у том случају, кажу, плата наставника на почетку каријере била би 37.000 динара. Други захтев је увођење платних разреда, али тако да буде усклађено у свим секторима који се финансирају из буџета. Они траже да наставници зараде једнако као високообразовани службеници сличног ранга у другим министарствима.
– Не знамо још тачно колико ће се школа прикључити – каже Брајковић. – Од 1.764 основне и средње школе у Србији, око 1.300 учлањено је у неки од наша четири синдиката. Видећемо колико ће их обуставити наставу. Неки то неће урадити из страха. Многи ће само скратити часове.
Брајковић каже да родитељи не треба да буду збуњени и љути, јер ће у уторак знати да ли ће одређена школа штрајковати.
Овим поводом огласио се у понедељак и министар просвете др Срђан Вербић. Он је током посете најстаријој школи у Шумадији рекао да обилази школе како би чуо шта мисле и други наставници, који се не појављују у медијима као представници синдиката са њиховим захтевима.
– Из просвете се свакодневно чују захтеви за моју оставку и то није ништа неуобичајено, јер сваког дана чујемо да неко тражи оставку министра – рекао је Вербић и додао да просвета нису само синдикати, већ и многи други људи који не добијају прилику да за медије изјаве шта су њихови циљеви.
И.Мићевић, Новости
Ma nemojt vise ni raditi zapad ne voli pismen SRPSKI narod kad lakse moze manipulisati sa nepismenim zato i smanjuje prosveti plate definitivno SRBIJA je na izdisaju
Ma nemojt vise ni raditi zapad ne voli pismen SRPSKI narod kad lakse moze manipulisati sa nepismenim zato i smanjuje prosveti plate definitivno SRBIJA je na izdisaju