Друштво

Просветари пред генералним штрајком

Просветари у уторак доносе одлуку о могућој радикализацији штрајка, пише Данас. Како лист пише, могућа је и потпуна обустава наставе.

“У игри“ је неколико сценарија – једнодневна обустава наставе, потпуни прекид рада или незакључивање оцена на крају првог полугодишта

Штрајкачки одбор, у коме су представници сва четири репрезентативна синдиката просветних радника, донеће одлуку о могућој радикализацији штрајка, потврђено је за лист Данас.

Синдикати не желе јавно да објављују појединачне одлуке својих органа, јер хоће да заузму јединствен став о томе на који начин би протест могао бити радикализован.

Према сазнањима листа Данас, “у игри“ је неколико сценарија – једнодневна обустава наставе, потпуни прекид рада или незакључивање оцена на крају првог полугодишта.

У уторак се настављају и преговори о посебном колективном уговору, али је неизвесно да ли ће им присуствовати министар финансија Душан Вујовић.

“После три недеље преговора у горој смо позицији него на почетку. Шокантно је да се завршава посебан колективни уговор, а да се не зна када ће бити усвојене измене Закона о основама система образовања и васпитања. Та два документа морају да буду усаглашена”, истиче Јасна Јанковић, чланица Председништва Уније синдиката просветних радника.

Слободан Брајковић, председник Синдиката радника у просвети Србије, каже да су просветни радници “доведени у заблуду“ и да му се чини да је све о чему се преговарало претходних недеља „бачено у воду“.

“Такав утисак смо стекли након разговора које смо у петак имали са шефом кабинета и специјалним саветником министра просвете. Радна група која се бавила изменама Закона о основама система образовања и васпитања се сагласила да ће предност при запошљавању имати технолошки вишкови и да ће се укрупњавати норма људима који су на такозваној листи Б. Међутим, у петак смо чули да Министарство просвете не одустаје од отворених конкурса. Што се мене тиче, пристаћу на сваку радикализацију штрајка”, каже Брајковић.

Главни одбор Уније синдиката просветних радника Србије одржао је састанак током викенда, али нико из тог синдиката није желео да саопшти закључке пре него што се усагласе ставови заједничког Штрајкачког одбора.

Јасна Јанковић каже да је радикализација извесна, али да ће синдикати дати још једну прилику министарствима просвете и финансија да се на преговорима „уозбиље“.

“Нећемо поклекнути, нити одустати од наших захтева. Ово је последња одбрана достојанства просветних радника и образовања у Србији”, поручује Јанковићева.
Она истиче да је штрајк стабилан и да у њему учествује 430 школа, чланица Уније. Главни одбор Уније позвао је и осталих 130 школа да се прикључе протесту или да председници синдиката дају оставке у року од седам дана, што предвиђа Статут тог синдиката.

“Бићемо благонаклони само према онима који раде у школама где је тешко организовати штрајк. Такве су музичке и специјалне школе. У осталим случајевима нема разлога да правимо компромис, јер је ово озбиљна борба. Недопустиво је да поједини председници синдиката бојкотују одлуку Главног одбора, али не оклевају да им се повећа основица за 12 одсто зато што су на тој функцији”, каже Јанковићева.

Радомир Шојановић из Синдиката образовања Србије истиче да је Председништво те синдикалне организације донело одлуку да се настави штрајк, а такав став је заузео и Извршни одбор Гранског синдиката просветних радника “Независност“.

“Штрајк са скраћеним часовима на 30 минута се наставља до потписивања споразума, којим се мора орочити увођење платних разреда у јавни сектор. У споразум морају ући и поједини чланови из посебног колективног уговора и закона, што се пре свега односи на технолошке вишкове, односно да нема нових запошљавања док се не ангажују запослени који су у систему”, изјавио је за Данас Томислав Живановић, председник ГСПРС “Независност“.

 

Данас.рс

фото: Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Svasta od ovih prosvetara strajkuju a kao i da ne .Ako hoce nesto da postignu .Treba svake nedelje jedan od njih da se polije benzinom ispred skupstine i da se upali.Digli bi prasinu nevidjenu.Ako im ne odgovara neka idu u neku fabriku i neka peglaju normu za 20 -30 000 dinara pa da ih pitam onda .

  2. Dragi profesori, za ovaj i onaj predmet, dajem vam za pravo da vam je tesko drzati na okupu i tisinu ucenika, i uz to ih uciti, ali vi ne znate nista kao ni advokati. Morali ste dosta ranije misliti i sve otkloniti da do ovoga ne dodje. Ovoj zemlji ne trebaju pimeni, ne treba joj ni pravda te su visak advokati, ne trebaju ovoj zemlji penzioneri smetaju lekari. Ko vas jebe borite se za licne dohotke a ne za struku. Hocu da sm pismena i zdrava i da mi niko ne ugrozava zivot.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!