И други радни дан нове школске године, у појединим школама је почео једнодневним, једносатним штрајком упозорења.
Наставници – чланови Синдиката образовања Србије (СОС) и Синдиката радника у просвети Србије (СРПС), нису одржали први час у јутарњој и поподневној смени. За РСЕ је у СОС речено да је штрајк, у првој смени, одржан у 438 школа.
Министарство просвете међутим тврди да се у више од 90 одсто школа у Србији, настава одвија нормално, и да, према подацима добијеним од директора тих установа, први час није одржан у 114 школа, док су у десет школа часови били скраћени на 30 минута.
У Београду је, истовремено, одржана јавна расправа о Нацрту закона о запосленима у јавном сектору, за који запослени у просвети страхују да ће им додатно умањити радна права. Неки од њих присуствовали су расправи, али кажу, помака нема. Због тога звоно, у појединим школама у Србији, у понедељак није значило и почетак првог часа.
Просветни радници у Србији су, пре свега, незадовољни малим зарадама. Са тренутним платама, кажу, тешко је преживети од првог до првог.
– Ако је наша просечна плата 43.000 динара, онда можете да замислите како живимо – каже за РСЕ Зоран Ивковић, професор Економике и организације предузећа у београдској средњој Машинској школи „Радоје Дакић“.
Ако се материјални положај просветара не побољша током септембра, у Синдикату образовања Србије најављују да ће од 6. октобра почети са скраћењем часова на 30 минута. Иначе, уз мале зараде, просветни радници страхују и да би им најављени Закон о запосленима у јавном сектору, додатно умањио права.
Просветари – чланови Синдиката образовања Србије и Синдиката радника у просвети – уз обуставу првог часа су намеравали и да протестују испред зграде Палате Србија где је одржана јавна расправа о Нацрту закона. Међутим, то им није било омогућено.
Ипак, у понедељак је одржан штрајк упозорења, а Синдикат је, истиче, донео одлуку и да у дану када се о Закону буде расправљало у Парламенту, односно када буде заказано његово усвајање, обуставе рад током целог дана.
Слободна Рвропа