“Председник Вучић најављује увоз брашна, грашка и пасуља, а све то може да произведе српски сељак, па још и да извозимо”, каже Милан Милошевић из Раче, незадовољни пољопривредник, који данас са око 50 шумадијских произвођача протестује у Рачи.
Трактори, комбајни и друге пољопривредне машине, данас су на улици. Пољопривредници за наш портал кажу, „црвено је слово, па нисмо на њиви“, али додају и да је одавно упаљен црвени аларм за опстанак српског сељака.
Не одустају од захтева да држава субвенционише цену дизела, повећа субвенције по хектару и утиче на смањење цене азотних ђубрива. Са тим захтевима данас ће после протеста упутити и званични допис Министарству пољопривреде.
Подсећају да је једина реакција државе, откако су пољопривредници из разних делова земље, пред почетак пролећне сетве подигли глас, било замрзавање цене дизела на 179 динара по литру.
За Милана Милошевића из Раче, такав потез је, каже, шамар свим пољопривредницима и поигравање са реалним захтевима које имају према држави.
„За нас не значи ништа да нам дизел буде јефтинији пет или 10 динара. Ово је брука и срамота што су урадили. Наш захтев је јасан и ми хоћемо регресирану цену која постоји у свим земљама у окружењу“, категоричан је он.
Према његовом мишљењу, тренутна аграрна политика која постоји у нашој земљи, несумњиво води ка гашењу малих произвођача, који су, каже он и најбројнији.
„Ми смо сви презадужени још од јесење сетве. Сада нам нуде наводно бескаматне кредите, али није тако. Већ у старту нам обрачунавају 1,5 посто за обраду кредита, а нису до краја ни прецизирани други услови. Минимални износ је 600.000 динара, тако да су у старту отписани људи којима је можда потребно 100 или 200 хиљада да затворе неку своју рачуницу. Тим људима не преостаје ништа друго, него да се угасе“, каже Милан.
Он истиче и да је бављење пољопривредом у тренутним условима „коцкање“, јер нема никаквих загарантованих услова за откуп њихових производа. Објашњава да цене улазних сировина и репроматеријала вртоглаво скачу, а да са друге стране пољопривредни производи од којих треба да преживе, губе на вредности када дође до откупа.
„Српски сељак може све да произведе и све можемо да извозимо, не треба нам увоз брашна и пасуља. Само тражимо услове које имају државе у окружењу. Ако ова власт не зна да напише такве законе, нека питају колеге из окружења како се то ради или нека препишу њихове. То је бар просто. Овако, све што раде води ка томе да се пољопривреда угаси. Ми то не желимо да дозволимо и нећемо умирати у тишини“, закључио је наш саговорник.
Пољопривредницима из Раче, данас су се придружили произвођачи из Баточине, Лапова и Смедеревске паланке. Они протестују на излазу из Раче, на раскрсници која води ка Тополи и Смедеревској Паланци. Саобраћај нису блокирали, али најављују да ће бити приморани и на такав потез, уколико држава не буде реаговала на њихове захтеве.