ЧEНTA – Радници Пољопривредне корпорациjе „Београд“ (ПKБ) завршили су протест у Ченти, где су и даље закупци државног земљишта спречени да уђу на њиве коjе jе до сада користио ПKБ.
Стотинак радника ПKБ – а разишло се око 11:30, рекао jе Танјугу председник Самосталног синдиката ПKБ, Mилисав Ђорђевић наjављући да ће радници протестовати сваки дан до 19. марта, када очекуjу одлуку о решењу тог проблема.
Ђорђевић jе казао да паркирани трактори и даље онемогућаваjу улаз на спорно земљиште. Oн jе раниjе рекао да запослени ПKБ-а „бране своj радна места“ и да неће дозволити улазак паора, како их jе назвао, „латифундиста коjе локална самоуправа покушава да уведе“, jер су парцеле засеjане, а производња већ заснована.
Према речима Ђорђевића, на терену су поред закупаца државног земљишта присутни и геометри, коjи покушаваjу да уђу на њиве.
„Локална самоуправа неће да разговара са нама и одбили су понуду ПKБ-а“, казао jе Ђорђевић, поновивши да радници неће одустати, и да немаjу други интерес до да сачуваjу своj радна места.
Градоначелник Зрењанина Иван Бошњак наjавио jе jуче да ће пољопривредницима из Ченте бити омогућено да користе оранице узете у закуп на лицитациjи, а коjе jе до сада користио ПKБ.
Бошњак jе то изjавио после разговора са педесетак закупаца државног пољопривредног земљишта, коjи су jуче стигли у Зрењанин са захтевом да им се омогући да обрађуjу њиве узете на основу програма локалне самоуправе.
Oн jе наjавио да ће надлежне инспекциjе и други државни органи користити сва законска средства у циљу спровођења програма давања пољопривредног државног земљишта закупцима, да би се пролећна сетва обавила на време.
Градски jавни правобранилац Горан Kатић изjавио jе Танјугу да jе Привредни суд у Зрењанину одбио захтев ПKБ за одређивање привремене мере. ПKБ ниjе учествовао на два круга лицитациjе, али jе за остаjање у поседу понудио граду Зрењанину нагодбу о уплати у буџет 14,5 милиона динара, што jе 30 одсто више од почетне цене понуђених парцела за надметање. На подручjу KO Чента и KO Перлез у власништву државе налази се око 1.500 хектара земљишта, од коjих су приближно половина оранице, а други део под пашњацима и трском.
Танјуг