Радници фабрике минералног ђубрива и азотних једињења ХИП Азотара, која је од септембра у стечају, протестовали су данас тражећи да Министарство привреде испуни прошломесечно обећање и пронађе стратешког партнера или купца фабрике. Окупљени су од надлежних затражили да јасно кажу каква је будућност Азотаре, а према речима једног од радника у фабрици, Милана Павловића, уколико ни у наредним данима не буде одговора институција – они ће поново доћи у Београд и окупити се испред ресорног министарства.
„Сведоци смо да ни председник, ни премијерка, нити једно министарство више нигде не помињу Азотару, иако смо имали обећања када је фабрика одлазила у стечај да ће кренути новим, успешним путем. Обманути смо сви. Kаква је ово држава када председника и Владу у Србији не интересује зашто Азотара стоји већ 11 месеци и пропада опрема која кошта више од сто милиона? Ми смо све поштовали, а држава није поштовала ништа“, рекао је Павловић радницима окупљеним испред фабрике.
Запослени у Азотари претходно су 23. маја протестовали испред Министарства привреде, тражећи да се постројења у фабрици поново активирају, а она настави с радом. Надлежни су тада обећали, како је Павловић рекао након састанка, да ће убрзати проналажење стратешког партнера или купца Азотаре, што би покренуло и саму производњу. Од тада до данас. Kако је речено на скупу, нико од представника Министарства их није контактирао, нити је расписан обећани тендер.
Мирче Kрстевски, један од радника, данас је обавестио окупљење о разговору с Душаном Бајатовићем, генералним директором Србијагаса, према коме Азотара има 90 одсто укупних дуговања фабрике. Kако је навео, Бајатовић се обавезао да ће контактирати све који имају везе с фабриком и да ће најкасније 20. јуна раднике информисати о исходу разговора.
Уколико се то не деси, радници ће нови протест организовати већ 21. јуна, најавио је Милан Павловић.
„Ова фирма је 65 година радила, нећемо да дозволимо да неко дође и за годину дана је одведе у стечај, Србију остави без ђубрива, а породице без хлеба“, поручио је радник Азотаре Драган Томић.
Азотара- губиташ за ког нема решења
Фабрика минералног ђубрива и азотних једињења ХИП Азотара је у септембру прошле године отишла у стечај, а у децембру је донето и Решење о банкроту. Постројења од тада нису активна, док је производња заустављена.
Kао аргумент за покретање стечајног поступка, представници државе су истицали да је Азотара губиташ за ког нема решења. Такође, наводили су и да покретање стечаја представља испуњавање обавеза према Међународном монетарном фонду.
Међутим, радници и поједини синдикати сматрају да разлога за стечај није било. Интересантно је и да је држава инвестирала око 20 милиона евра у изградњу новог погона за производњу ђубрива у Азотари непосредно пре предлога о увођењу стечаја.
Пословни извештаји за 2016. показују да је ово предузеће укупно дуговало 38,3 милијарде динара (око 320 милиона евра), односно 5,9 милијарди динара (око 49 милиона евра) нето губитака.
Азотара је приватизована у време владе Војислава Kоштунице, али је приватизација раскинута 2009. године. Према истраживању Инсајдера, прича о погрешним одлукама и злоупотребама не завршава се на приватизацији него се једнако погрешне одлуке на штету Азотаре доносе тек после раскида приватизације када је држава преузела Азотару.
Према истраживању Инсајдера, Азотара је направила дугове и када је влада Мирка Цветковића, под изговором опоравка те фабрике, одлучила да то предузеће, које је требало да производи ђубриво, уђе у ризичну трговину пшеницом. Управљање Азотаром тада преузима Србијагас на чијем челу је и тада, као и сада, Душан Бајатовић из СПС-а. Истраживање Инсајдера је показало да је заправо направљен систем који је довео до тога да се дугови Азотаре увећавају, док истовремено у пословима са тим државним предузећем корист имају приватне фирме.
Бивши министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Драгин оптужен је да је са саучесницима злоупотребио службени положај приликом продаје минералног регресираног ђубрива и да је супротно уредбама које је донела Влада Србије оштетио државу за за 25 милиона евра.
До сада су вођене истраге о приватизацији Азотаре и трговини ђубривом. Ипак према истраживању Инсајдера, Азотара је штету претрпела и због одлуке државе да та фабрика ђубрива почне да се бави трговином пшеницом.
Пљачка у Азотари Панчево била је тема Инсајдерове специјалне емисије Правила пљачке.
Инсајдер.нет