СРБИЈА и ову сезону противградне одбране, која почиње 15. априла, дочекује тек делимично спремна јер је, како прецизира Ђорђе Кардум, помоћник начелника Управе за ризике у Сектору за ванредне ситуације МУП, на 1.550 станица распоређено око 5.700 ракета. У просеку, три и по по станици…
Али, осим недовољно „џебане“ – јер Србији за читаву сезону треба око 25.000 ракета – проблем су и веома мала примања стрелаца, отежана радио-веза са станицама, те мањак високообразованих метеоролога који би се бавили послом противградне заштите.
– Ускоро очекујемо набавку још око 4.000 ракета, вредних 120 милиона динара, а локалне власти позвали смо да помогну и куповином друге опреме за противградне станице. Срећом, одазвала се већина од 160 општина, које саме набављају од двадесетак до 120 ракета, истовремено обнављајући дотрајале пунктове. Зато и очекујемо да ће, већ до маја, број станица бити увећан за стотину, али ће и то само ублажити вишегодишњи проблем – истакао је Кардум на ванредној седници Штаба за ванредне ситуације, посвећеној управо противградној заштити.
КАДАР – НАДАМО се и да ће нам РХМЗ препустити одређени број високообразованих метеоролога, с обзиром на то да је наша попуњеност оваквим кадром на нивоу од 55 одсто потреба – истиче Кардум.
Закључено је да се од Министарства финансија затражи око 300 милиона динара, за набавку још 10.000 ракета, уз подсећање да се на закон који би регулисао ову област чека још од 2003, па стрелцима зарада од 4.000 динара није повећавана већ три године.
При томе, само су они у надлежности Републичког хидрометеоролошког завода, док је остатак система противградне одбране „под капом“ МУП.
(НЕ)ДОСТИЖНИ СТАНДАРД
ОПТИМАЛНУ заштиту обезбеђује просек од 5,5 ракета на 1.000 хектара обрадивог земљишта и, ако планиране набавке ове године буду реализоване, имаћемо око 80 одсто потребне муниције. Иначе, на градоносне облаке над Србијом „мотри“ 13 радарских станица, а три нова и десет ремонтованих радара, каже Кардум, спремни су за сезону.
Новости