Србија

ПРОТИВГРАДНА ЗАШТИТА: Нема довољно стрелаца ни муниције

СЕЗОНА одбране од града почиње данас, а тренутно се располаже са свега четвртином неопходних ракета. Из Сектора за ванредне ситуације МУП Србије кажу да је за сезону довољно најмање 12.000 ракета, а да са залихама од прошле године и уз набавку која је у току, тренутно подмирију половину! Осим тога, вероватно ће се кубурити и са стрелцима. Судећи по томе да већини нису исплаћене ни прошлогодишње накнаде, претпоставља се да ће “бораца” против градоносних облака бити много мање него лане.

Ове године браниће се око пет милиона хектара пољопривредног земљишта, од чега 1,8 милиона хектара у Војводини.

По речима Бобана Стевановића, помоћника начелника Сектора за ванредне ситуације, од прошле године остало је 3.300 ракета, а МУП управо набавља 2.900 нових. То би, како каже била половина потребних противградних ракета. Прошле године, међутим, надлежни су тврдили да је са ефикасну одбрану од града потребно чак 25.000 ракета!

– Осим нашег сектора из МУП, ракете за своје станице могу да набављају и локалне самоуправе – каже Стевановић. – Надамо се да ће и ове године, ситуација са бројем ракета бити боља уз учешће градских власти. Прошле године, на пример, 61 локална самопуправа купила је 3.100 противградних ракета.

Проблем мањка и ракета и стрелаца постао је хроничан од 2009. године. Иако је, како стручњаци кажу, наш систем одбране од града направљен тако да радарима у 12 активних противградних центара не може да промакне ниједан “сумњив” облак или појава, недостатак ракета често им везује руке! Пољопривредницима остаје само да се моле да ове године буде мање олуја и града.

ПРОТИВГРАДНА ЗАШТИТА: Нема довољно стрелаца ни муниције

– Од 16 противградних центара у Србији, тренутно не раде четири. У Војводини Бајша код Бачке Тополе и Самош код Ковачице. Осим тога, радарски центри у Клини и Сувом Бунару код Приштине не раде од 1999. године – каже Стевановић.

Тренутно је у Србији 1.620 противградних станица. За сезону, која траје од 15. априла до 15. октобра, осим ракета, неопходно је обезбедити и 3.300 стрелаца. Судећи по томе да су многи стрелци лане радили на вересију, ове сезоне може да их буде и мање.

– Мада су, минуле године, током сезоне противградне заштите, радили и дежурали савесно, одговорно, професионално и поштено, лознички “стрелци”, њих 42 на 21 станици, из градске касе нису добили ни динар – потврдио нам је Милутин Станимировић, начелник Одељења за привреду града Лозница. – Претходних година “стрелцима” је из државне касе исплаћивано 4.000 динара месечно. За плаћање у години иза нас, нисмо за то имали законску основу и за тако нешто нисмо добили благослов надлежне Комисије Владе Републике Србије.

Како наш саговорник каже, уобичајено је било да, осим новца који даје држава, локална власт дода још толико. Али, прошле године, изузев обећања, ангажовани стрелци нису ништа добили од локалне власти, иако су за то, како истиче Станимировић, била “резервисана средства”.

ЗАКОН ЧЕКА– Нацрт новог закона о одбрани од града је усаглашен, спроведене су јавне расправе у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу. Достављен је надлежним министарствима и очекује се његово усвајање – рекао је Бобан Стевановић из МУП.

– Са надлежнима у граду раније смо потписивали уговор за овај рад, а лане се то није догодило – каже Мирољуб Миловановић, стрелац станице у Руњанима. – Више пута смо указивали надлежнима да није у реду што новац нисмо добили, а када смо рекли да ћемо да тужимо општину, саркастично нам је речено да “нема ништа од тога пошто нам нису дали да потпишемо уговор”. То само по себи говори колико је неким људима стало да противградне заштите.

Како ће “стрелци”, после свега, реаговати знаће се после прве прозивке за дејствовање и дежурање у протовградним станицама. Како Станимировић каже, у лозничком крају, станице имају довољно ракета, за чију набавку град даје око два милиона динара и за то постоји законски основ. Али, не и за стрелце који ракете треба да испале.

Проблем са исплаћивањем и ангажовањем стрелаца настао је 2011. године, јер је по тадашњем споразуму Сектор одбране од града из Републичког хидрометеоролошког завода премештен у Сектор за ванредне ситуације МУП Србије. Тако су стално запослени из РХМЗ прешли у МУП, док су стрелци ангажовани по уговору и “остали” су у надлежности РХМЗ. Штавише, пре две године измењени су неки законски и подзаконски акти у области јавних набавки што је додатно закомпликовало ангажовање стрелаца по Закону о допунском раду.

ПРОТИВГРАДНА ЗАШТИТА: Нема довољно стрелаца ни муниције

 

ЕФИКАСНЕ РАКЕТЕ

Ефикасност нашег система одбране од града је, како сазнајемо, и поред свих “шупљина”, око 70 одсто. Томе доприноси и квалитет ракета пуњених сребро-јодидом. Користе се две врсте, домета шест и осам километара, а производе их четири српске фабрике. Атестиране су и неисправност је око три промила, три од хиљаду. Ови произвођачи могу да подмире све потребе Србије.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!