Србија

Пршутари у корак са традицијом и светом

Ужице – Све је у Мачкату под Златибором спремно за 13. „Пршутијаду“, сајам сувомеснатих производа ужичког краја који почиње сутра у порти цркве и траје током викенда.

Домаћини су већ одвојили најбољу пршуту, сланину, кобасицу које ће понудити посетиоцима сајма – за та три дана двадесетак хиљада гостију очекују – угоститељи подложили фуруне за чувену мачкатску јагњетину, изворне групе песме увежбале, трубачи трубе продували…

У славу селу домаћинском и традицији, а пре свега производњи по којој се цео крај вековима препознаје.

Двадесетак произвођача из Мачката, Криве Реке, Качера, Рожанства и околине, и то млађих, изнеће на сајамске штандове своје производе. И у овом послу траје смена генерација: старе мајсторе добре пршуте замењују њихови синови, породични посао се с колена на колено преноси.

Стасале су нове снаге, с другачијим навикама и потребама: ученији су и продорнији, знају стране језике, интернету су вични, али пршутарске традиције и проверене рецептуре се ипак не одричу.

У нека друга времена, кад се живело скромније, и овај посао је рађен у скромнијим условима: без посебног простора за клање, са сушењем меса у старинским сушарама, уз чување пршуте у амбару зароњене у житу. Трагајући по архивима о првим записима о пршутарској производњи, Мачкаћани су нашли документе да се још с краја 19. века знао ред у њој.

Нађена су, рецимо, „Правила за слободно клање говеда за продају меса у општини ужичкој“ из 1896. године, у којима се тачно наводи какве су обавезе оних што кољу стоку за суво месо, као и оних што га прерађују и продају.

Данас су се умногоме променили услови производње. Пршутари су направили модерне кланице и сушаре, паковања су савремена, производи задовољавају строге европске захтеве и стандарде. Некад је то био само јесењи и зимски посао, данас се обавља током целе године захваљујући модерној технологији, пре свега расхладним системима.

Како су нам рекли у ветеринарској инспекцији у Чајетини, у свим објектима за ову производњу у Мачкату и околним селима уведен је Хасап систем (у двадесетак прерада меса, 15 кланица, четири млекаре). У осавремењавање услова за производњу највише је улагано у последње три године, од доношења закона који прописује обавезу наведеног система.

Због свега тога и ова „Пршутијада“, коју организују произвођачи заједно са општином Чајетина, биће светковина хране, песме и доброг расположења. Увршћена је међу најзначајније златиборске манифестације, па је њено одржавање јуче званично најављено у Туристичкој организацији Златибор.

Поново ће се на „Пршутијади“ проглашавати најбољи произвођачи, при чему квалитет изложеног ове године оцењује швајцарска сертификациона кућа СГС. Посетиоци сајма такође гласају, а најсрећнијима од њих припашће посебне награде: џак пршуте, квадратни метар сланине и 10 метара кобасице.

 
Бранко Пејовић
Политика
Фото С. Јовичић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!