ЕвроАзија

Први кораци Русије на производњи ловца шесте генерације

У Русији су започете разраде на стварању ловца шесте генерације. У првом реду оне су везане са материјале и моторе будућих авиона, изјавио је генерални директор Фонда за перспективна истраживања Андреј Григорјев.

Тренутно се у Русији врше испитивања ловца пете генерације. ПАК ФА (Перспективни авијациони комплекс фронташке авијације), или Т-50 – руски ловац пете генерације, опремљен је принципијално новим комплексом авионике и радаром са фазираном антенском решетком. Испоруке нових ловаца оружаним снагама могу да започну 2016. године.

Изјава генералног директора Фонда за перспективна истраживања поводом ловаца наредне генерације изазвала је широки одјек у медијима, истичу експерти Центра за анализе стратегија и технологија. Појавило се мноштво коментара о томе да Русија, не завршивши рад на авиону пете генерације, већ се латила шесте, и изнете су сумње поводом таквог утрошка средстава. Ипак такви закључки не узимају у обзир посебни статус Фонда перспективних истраживања и улогу коју он игра у руском војно-индустријском комплексу.

Фонд преспективних истраживања, формиран 2012. године на иницијативу потпредседника владе Дмитрија Рогозина, у принципу не бави се подршком разрада конкретних серијских образаца технике и наоружања. Фонд се концентрисао на подршку развоја напредних технологија, које могу у перспективи да одиграју важну улогу у развоју војне и цивилне технике.

У датом случају фонд се бави технологијама које ће надаље бити употребљене у конструисању авиона шесте генерације. За сада нема основе да се говори да се на новој генерацији ловаца ради у пуном обиму. Али истовремено се разрађују технологије ваздухопловног мотора и материјала које могу да буду корисне у реализацији овог пројеката. Судећи по отвореним информацијама, између осталог говори се о новом мотору са јединственим карактеристикама. Поред тога, Фонд перспективних истраживања планира испитивања композитних материјала за будући ловац и ускоро ће одабрати најперспективнији пројекат.

Треба истаћи да по питању конструисања ловца шесте генерације, са организационе тачке гледишта Русија заостаје за Кином. У Кини AVIC, колико се може судити по доступним публикацијама, већ је формирао у Шенјангу пројектну групу која се бави одговарајућим разрадама. За то постоји неопходна материјална база, између осталог специјални систем аутоматизованог пројектовања.

Из тога је ипак немогуће изводити закључке о томе ко же први постићи резултат у конструисању реалног авиона шесте генерације. То ће зависити углавном од успеха у базичним технологијама везаним за моторе, материјале, електронику и слично.

 

Василиј Кашин, Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!