Безбедност

Први лет на ловцу пете генерације T-50

Пилот руског Ратно ваздухопловства, подигао је у ваздух ловца пете генерације Т-50. Како је пренела прес-служба АД “Компаније Сухој”, пилот Чкаловског тренажног центра узлетео је са аеродрома Жуковски. Први лет војног пилота означава нову фазу у тестирању Т-50, који је први пут полетео 2010.

Досадашњи резултати

Ловац пете генерације Т-50 компаније “Сухој”, развијен у оквиру програма ПАК-ФА (Перспективни ваздухопловни комплекс тактичке авијације) почео је тестирање у јануару 2010. Тренутно су у оквиру програма тестирања укључене четири летелице, које тестирају пилоти компаније “Сухој” и њихове колеге из летачко-истраживачког института Громов. У пролеће-лето ове године, ловци би требало да пређу на нову и важну етапу – државно тестирање, током којег ће на њима летети војни пилоти из 929 Државног летачко-истраживачког центра Чкалова. Први од тих пилота је и полетео на Т-50 25. априла 2013. Према саопштењу прес-службе “Сухоја”, лет са разрадом система и опреме из програма тестирања, трајао је дуже од два сата.

Фактички, можемо говорити о почетку државног тестирања машине, са малим закашњењем у односу на претходно заказани рок, март 2013. У блиској будућности, програму ће се придружи и пети авион. Од тада, већина летова ће бити извођена на доњем току реке Волге, у близини Ахтубинска, где је и расположен државни центар. Који су резултати постигнути до сада?

Према доступним информацијама, 4 конструисана авиона су имала више од 200 летова. У програму је долазило до прекида – између осталих, први прототип авиона, Т-50-1, није летео више од годину дана – од августа 2011 до јесени 2012. било је проблема и са Т-50-2, на којем је дошло до проблема на десном мотору 21. августа 2011, приликом полетања са аеродрома у Жуковском за време авиосалона МАКС-2011.
Sukhoi-T-50-PAK-FA-First-Flight-8S

На дизајну авиона и мотора су вршене неопходне промене, а почев од трећег прототипа, на Т-50 је већ била инсталирана и електронска опрема. Међутим, према доступним информацијама, на 4. прототипу, као и на 5 који се ускоро очекује, биће инсталирана комплетна интегрисана електроника.

Шта је следеће?

Са побољшањима дизајна и повећањем броја авиона, укључених у програм тестирања, биће повећан и интензитет летова. У тестирање ће бити укључено до 8 авиона, који ће бити у стању да изврше неколико стотина летове сваке године. Укупно је планирано да обим програма тестирања Т-50 има око 2.000 летова. Прва фаза тестирања ће бити завршена 2015, а паралелно са тестирањима Ратног ваздухопловста почеће и предсеријска производња авиона за обуку редовних пилота у војно-ваздухопловном центру Липецк. Очекује се да први авиони стигну у Липецк 2015-16.

Тренутно стање програма омогућава да се говори о његовом развоју у оптимистичном тону. Највероватније ће прва ескадрила Т-50 добити оперативни статус до краја деценије. Постојећа флота ће се у стању борбене готовости одржавати на рачун ремонта машина из совјетског времена и доставком ловаца Су-30цм и Су-35.

У другој половини деценије ће се појавити и “индијска верзија” авиона – развијеног за индијско ваздухопловство на бази Т-50, ловци FGFA. При том, Индија ће, највероватније, бити једина земља која ће купити руски ловац пете генерације за своје ваздухопловство.

Као позитивну страну приче треба поменути и да се у исто време у Русији за Т-50 развија и ново оружје и потребна инфраструктура за његово сервисирање. Комплексни приступ дизајну даје нам наду да ће нови авион ускоро кренути у серијску производњу.

Илија Крамник

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!