Београд — Да би рачун за утрошену воду био реалан треба да инсталација буде исправна, да се водомери редовно очитавају и да у зградама сви исто воде рачуна о потрошњи.
Све је више притужби грађана на рачуне за потрошњу воде, упозоравају из Националне службе потрошача.
Да ли нам се наплати више воде него што потрошимо, тешко је утврдити. Тек, највећи проблем имају станари стамбених зграда са истим водомером и аконтационим плаћањем. Примера ради, у Београду 180.000 водомера чита 77 радника водовода.
Да би се сви прочитали, потребна су два месеца.
Зоран Павловић из београдског насеља Вишњичка Бања већ годинама има проблем са високим рачунима за воду а самим тим и за Инфостан. Месечна потрошња његовог седмочланог домаћинстава је преко 80 кубика, што значи да на крају месеца треба да плати 15.000 динара само за воду. Сваки пут када се обрати водоводу, каже, добије исти одговор.
„Вероватно у систему негде постоји проблем или неки квар у згради и требало би да се испита од водомера преко шахте до стана или у целој згради, да водоводна инсталација не пушта негде неконтолисано, или да нису исправне инсталације“, каже Зоран Павловић.
Могућност грешке у очитавању воде или фактурисању потрошње практично не постоји, кажу у Водоводу, напомињући да читачи водомера то раде редовно и користе најсавременија техничка средства. Упозоравају потрошаче да воде рачуна о стању инсталација и местима где вода тече. Највеће неконтролисано отицање је на водокотлићима. Само један неисправан може да увећа рачун целој згради.
„Постоји један водомер за стамбену зграду преко кога се мери потрошња свих потрошача који ту живе за све станове, сви потрошачи практично утичу на износ месечне фактуре и ако је један станар у тој згради нерационалан са потрошњом то ће се рефлектовати кроз уплатнице свих станара који живе у тој стамбеној згради“, каже Периша Јоксимовић из сектора продаје и наплате ЈКП „Водовод и канализација“.
И у националној Унији потрошача све је више примедаба грађана који живе у стамбеним зградама. Највише у Београду, Панчеву и Новом Саду.
„Просто ви не можете да докажете да нисте потрошили толико кубика, да немате у кући базен и наплаћује вам се вода као да сте користили базен, да редовно перете кола имате разне неке уређаје који су велики потрошачи воде, а заправо то није тако“, каже Горан Паповић из националне службе потрошача.
У београдском водоводу потрошњу воде читају више пута годишње, а обрачун раде на три или шест месеци.
„Када се врши корекција аконтационих рачуна на шестомесечном нивоу онда долази до драстичних повећања у току тог месеца, да би се ти рачуни на крају уравнотежили у наступајућем периоду. Без обзира укупна количина воде на годишњем нивоу је јако висока“, каже Зоран Павловић.
Примера ради, Београђани месечно троше од 5,5 до 10,5 кубика воде по члану домаћинства, а четворочлано домаћинство у САД-у потроши 11 кубика воде са заливањем травњака и прањем аутомобила.
РТС