Лого је вјероватно прва ствар на коју људи помисле кад чују име неког бренда, а по истраживању америчке маркетиншке агенције WебПагеФX, боја је убједљиво најважнији “састојак” једног логоа. Исти су резултати истраживања када је у питању боја производа – чак 93% испитаника производе бирају на основу изгледа, а за 84,7% је боја производа један од главних разлога на основу којих доносе одлуке о куповини. Кад на то додате чињеницу да се у људима, кад виде боје, јављају разни ланци емоција и расположења, схватићете да избор боје за логое разних компанија уопште није случајна ствар, и биће вам јасније да је веза између психологије и маркетинга веома јака.
Било да сте власник неке компаније, маркетинг менаџер, дизајнер или обичан потрошач, почните да обраћате пажњу на боју логоа и производа, и покушајте да схватите зашто је баш та боја одабрана за тај производ. У томе ћу покушати да вам помогнем “скенирањем” боја по више параметара, од психолошких, преко маркетиншких, па све до политичких:
ЦРВЕНА
Црвена је боја коју повезујемо са ватром и врелином, и боја која у нама буди осјећај узбуђења и стимулише нас да преузимамо више ризика. Ова боја нам, такође, “оштри” чула, и може у нама изазвати емоције као што су страст, љубав, агресивност и моћ.
Ресторани често користе црвену боју зато што психолози тврде да она повећава осјећај глади. Ову боју често можете видјети и кад се наглашавају одређени попусти, јер она у вама буди осјећај “ургентности”, па вас на неки начин тјера да што прије кренете у “акцију”, то јест, у овом случају, у куповину. Црвена боја такође симболизује инстинкт за преживљавање, а широм свијета се користи и у политичке сврхе – ова боја је симбол комуниста и социјалиста, али и америчких републиканаца.
Црвене боје је и лого компаније доМЕн, агента за регистрацију црногорског националног домена .МЕ, па сам директорку маркетинга ове компаније, Наташу Ђукановић, питао зашто баш црвена боја. Разлози су следећи: “Црвена боја је била прва на нашој листи јер визуелно привлачи највише пажње. Она показује супротност од корпоративног “расположења” и на тај начин изражава дух индивидуалности, која је једна од главних каракактеристика које желимо да повежемо са доменом .МЕ (слоган .МЕ је, уосталом, “Еxпресс yоурселф”)!”
ЖУТА
Жуту боју повезујемо са сунцем и свјетлошћу, и она је, као и црвена, боја која повећава осјећај узбуђености. Док гледате у жуту боју, у вама се буди осјећај оптимизма и наде, али и кукавичлука и издаје. Такође, држите ваше бебе што даље од жуте боје, јер је познато да им то и није баш омиљена боја, и да често због ње умију да заплачу.
За жуту боју (код одраслих 🙂 ) кажу да подстиче комуникацију и убрзава рад нервног система. У политици, она представља либерални покрет.
ПЛАВА
Плаву боју повезујемо са мирноћом неба и мора… Кажу да нас ова боја смирује и да снижава наш крвни притисак. Она изазива осјећај повјерења, сигурности и чистоће.
Познато је да на плаву боју боље реагују мушкарци него жене. Њу користе брендови који желе да повећају лојалност и повјерење својих “фанова”. У глобалној политици представља талас конзервативаца, док је у САД користе демократе.
ЗЕЛЕНА
Зелену боју, природно, повезујемо са природом. :мргреен: Осим тога, ова боја је симбол за новац, срећу и здравље, а представља и ознаку за раст и напредак. У продавницама се зелена боја користи као анти-стрес средство за купце, а у политици представља покрет за очување природе, то јест, енвироментализам.
НАРАНЏАСТА
Наранџасту, као и остале “топле” боје, повезујемо са сунцем и ватром, и она код нас буди осјећај ентузијазма. Наранџаста изазива осјећај топлине, баланса и даје људима енергију.
У маркетингу се често користи као позив на акцију (купи, резервиши, пријави се), и представља младе, пријатељски расположене, опуштене брендове. Ова боја је позната и као национална боја Холандије и холандске краљевске породице (конкретно је све “почело” са породицом Ван Орање средином 16. вијека, по којој је наранџаста боја почела да се повезује са Холандијом).
ЦРНА
Црна боја симболизује моћ, стабилност и ауторитет, а неки стручњаци тврде и да је људи повезују са интелигенцијом. У неким културама, црна боја се повезује за жалошћу и злом, па је врло опрезно треба користити у маркетингу. Такође, црна боја представља симбол елеганције, луксуза и ексклузивности, па је врло често кориштена као боја логоа у свијету моде (Гуцци, Лоуис Вуиттон, Долце & Габбана, Прада, Гивенцхy, и тако даље).
У политици, црна боја симболизује анархизам, али и фашизам (црнокошуљаши).
ЉУБИЧАСТА
Љубичаста важи за смирујућу боју. За њу кажу да изазива осјећај гламура, мистерије, богатства и ароганције. Ова боја је позната по томе што су је у прошлости носили припадници краљевских породица и аристократе. Такође, неки је зову и “женском” бојом.
Стручњаци кажу да уколико имате проблем и радите на његовом рјешавању, требало би да се смјестите у неку љубичасту просторију, јер ова боја поспјешује мождане активности у “проблематичним” ситуацијама. У маркетингу љубичаста представља креативне и маштовите младе брендове, док у политици представља младе, револуционарне покрете (а у прошлости је, као што сам раније навео, била боја краљева).
Дизајн логоа у Црној Гори
Како бих боље разумио у каквом је стању дизајн логоа у Црној Гори, питао сам једног од наших најбољих дизајнера, Милутина Павићевића (из компаније МЕ-нет), да ли је имао неких интересантних захтјева од стране својих клијената. Његов одговор преносим у цјелости: “Једном приликом клијент ми се обратио са жељом да редизајнира паковање љекова за црногорско тржиште тражећи да паковање буде у потпуности црвено са жутим словима. Одбио сам. Паковања љекова нису офарбана у боје знака за опасност на путу из истог разлога из ког флаше пива и моторне шеге нису розе.” 🙂
Очигледно је да боје, били ми тога свјесни или не, играју значајан улогу везану за наше емоције, расположења, али и одлуке приликом куповине. Било да бирате боју за ваш нови производ, да дизајнирате лого или нови вебсајт за вашу компанију, имајте у виду да примјеном разних боја људе можете инспирисати на разне акције, које вам у том тренутку одговарају. Уколико сте власник већ постојећег логоа за ваш бренд, можда треба да направите ревизију свог визуелног наступа и прилагодите га ономе што логом желите да постигнете, а уколико сте, пак, само потрошач – није лоше да будете свјесни техника којима маркетинг стручњаци покушавају да вас приволе да користите баш њихов умјесто неког другог бренда. 🙂
Лука Радуновић, Дигитализуј.ме
фото: The Logo Company