Економија

Пукли на пшеници и сунцокрету, сад лоша цена кукуруза

Не очекује се да ће цена порасти до краја ове или почетка следеће године.

Род кукуруза ове године ће бити добар, од 7,2 милиона тона, али је цена лоша, од 14 до 15 динара за килограм и не очекује се да ће порасти до краја ове или почетка следеће године, рекао је данас директор Удружења за унапредјење производње и извоза жита и уљарица „Жита Србије“ Вукосав Саковић. Он је за агенцију Бета рекао да су производјачи могли пре двадесетак дана да продају 700.000 тона кукуруза по 16,50 динара за килограм, али да нису били задовољни понудом, па је продато само 100.000 тона.

„Кукуруз је берзанска роба и цена се мења, али раст не треба очекивати пре краја ове или почетка 2019. године“, рекао је Саковић.

Додао је да се ове године очекује да из рода од 7,2 милиона тона за извоз буде намењено 2,5 милиона тона, а да је је за домаће потребе неопходно око 4,1 милион тона, док ће се остатак од око пола милиона тона чувати за прелазне залихе.

Пољопривредник из Долова Срдјан Пешић, који ове године под кукурузом има око 60 хектара, рекао је да је цена те житарице „катастрофа“.

„Већ три-четири године је велики притисак на сељаке и ред је да надју да ‘музу’ неког другог. ‘Пукли’ смо на пшеници и сунцокрету, а не дају нам да зарадимо ни на кукурузу„, рекао је Пешић. Пољопривредници, како је рекао, све више раде, па када им скину зараду „живе као пролетери“.

Истакао је да је за неколико последњих месеци из Долова у иностранство на рад отишло двадесетак људи.

Агроекономиста Милан Простран оценио је да је слободно тржиште „сурово и шпекулативно“. „Цену кукуруза може да подигне развој сточарства, извоз и прерада, а у овом тренутку не постоји ни један од њих за раст цене кукуруза“, рекао је Простран.

Истакао је да се некада преко цена водила развојна политика, па је подстицано сточарство, а данас је тај сектор у озбиљној кризи јер је број свиња смањен за милион, а говеда за 1,2 милиона грла. „У приватизацији је упропашћена и Индустрија прерадјевина од кукуруза (ИПОК) у Зрењанину која је прерадјивала око милион тона кукуруза и производила глутен и полусировину за производњу уља ‘евит’ које је квалитетније од сунцокретовог уља и траже га арапске земље, па се тако стигло ту где јесмо“, рекао је Простран.

Додао је да Србија спада медју десет највећих производјача кукуруза у Европи али да ће производјачи одустајати од те културе јер је ове године већ смањена сетва са 1,2 милиона хектара на 900.000 хектара.

Вршилац дужности директора Продуктне берзе у Новом Саду Милош Јањић рекао је да је због ниског водостаја обустављен и извоз кукуруза.

Истакао је да не треба очекивати раст цена пре краја ове године.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!