Србија

ПУКЛИ! Србија може да уђе у ЕУ и то можда тек после 2033. године!

У Стразбуру у уторак представљен извештај о напретку Западног Балкана, француски председник поставио рампу. Затражио реформу Уније, па тек онда проширење.

Подржавам вољу да интегришемо Западни Балкан у ЕУ, да он остане усидрен у европском пројекту. У супротном, очигледан је геополитички ризик да се регион окрене ка Турској или ка Русији, или да се уруши у сопственим поделама. Међутим, заступаћу проширење ЕУ на Балкан тек када реформишемо саму Европу.

Ову поруку да сада није време да се примају нове чланице послао је у уторак Емануел Макрон у обраћању у Европском парламенту у Стразбуру, где су представљани извештаји Европске комисије о напретку земаља региона. И, док су балканске државе очекивале да са тог састанка буде послата недвосмислена порука да нису заборављене, Макрон им је европска врата, ипак – притворио:

– Европа већ тешко функционише са 28 чланица и не може тек тако да сутра пређе на 30 или 32 чланице, а да остане при истим правилима.

Макронове поруке уследиле су после упозорења шефа Европске комисије Жан-Клода Јункера да би ЕУ требало да се шири на Балкан, како би се избегао ризик новог рата у региону:

– Ако се Европа не отвори за земље у овом сложеном и трагичном региону, ризикује повратак на ратове и сукобе из деведесетих – био је јасан Јункер.

После размене мишљења у Европском парламенту, европска шефица дипломатије Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан представили су Пакет проширења ЕУ 2018, у оквиру којег је и извештај ЕК о напретку Србије.

Констатовано је да је наша земља, заједно са Црном Гором највише напредовала, да је највећи помак остварен у економским реформама, али је и овог пута наглашено да су највећи изазови на европском путу владавина права и нормализација односа са Косовом.

ЕУ ДЕЛЕГАЦИЈА МИРНО ДОЧЕКАНА У БЕОГРАДУ

Могеринијева је, осврћући се на наступ француског председника, рекла да јој је драго што се питање уласка нових земља чланица повезује с питањем будућности Европе:

– Ако ова два процеса иду паралелно, то је добро. Можемо да нађемо добре и креативне начине да се заједно крећемо напред. Не бих била изненађена да, ако се икада нађемо у тзв. Европи у две брзине, да неке од тренутних земаља чланица буду у другом кругу, а неке од могућих будућих чланица у првом.

Она је истакла да је оптимиста кад је реч о постизању правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине о нормализацији односа. Позвала је на примену свих досад постигнутих споразума, укључујући и формирање ЗСО, уз напомену да ће управо на томе бити заснована кредибилност нове фазе дијалога.

И европски комесар за проширење Јоханес Хан не види ништа спорно у Макроновим ставовима:

– Пре него што се ЕУ прошири, мора да постане јача. То није у контрадикцији.

Приликом усвајања извештаја, Могеринијева је истакла да је Западни Балкан Европа и да ће бити део будућности ЕУ, али и поновила да је то процес заснован на јасно утврђеним правилима.

Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!