У Стразбуру у уторак представљен извештај о напретку Западног Балкана, француски председник поставио рампу. Затражио реформу Уније, па тек онда проширење.
Подржавам вољу да интегришемо Западни Балкан у ЕУ, да он остане усидрен у европском пројекту. У супротном, очигледан је геополитички ризик да се регион окрене ка Турској или ка Русији, или да се уруши у сопственим поделама. Међутим, заступаћу проширење ЕУ на Балкан тек када реформишемо саму Европу.
Ову поруку да сада није време да се примају нове чланице послао је у уторак Емануел Макрон у обраћању у Европском парламенту у Стразбуру, где су представљани извештаји Европске комисије о напретку земаља региона. И, док су балканске државе очекивале да са тог састанка буде послата недвосмислена порука да нису заборављене, Макрон им је европска врата, ипак – притворио:
– Европа већ тешко функционише са 28 чланица и не може тек тако да сутра пређе на 30 или 32 чланице, а да остане при истим правилима.
Макронове поруке уследиле су после упозорења шефа Европске комисије Жан-Клода Јункера да би ЕУ требало да се шири на Балкан, како би се избегао ризик новог рата у региону:
– Ако се Европа не отвори за земље у овом сложеном и трагичном региону, ризикује повратак на ратове и сукобе из деведесетих – био је јасан Јункер.
После размене мишљења у Европском парламенту, европска шефица дипломатије Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан представили су Пакет проширења ЕУ 2018, у оквиру којег је и извештај ЕК о напретку Србије.
Констатовано је да је наша земља, заједно са Црном Гором највише напредовала, да је највећи помак остварен у економским реформама, али је и овог пута наглашено да су највећи изазови на европском путу владавина права и нормализација односа са Косовом.
ЕУ ДЕЛЕГАЦИЈА МИРНО ДОЧЕКАНА У БЕОГРАДУ
Могеринијева је, осврћући се на наступ француског председника, рекла да јој је драго што се питање уласка нових земља чланица повезује с питањем будућности Европе:
– Ако ова два процеса иду паралелно, то је добро. Можемо да нађемо добре и креативне начине да се заједно крећемо напред. Не бих била изненађена да, ако се икада нађемо у тзв. Европи у две брзине, да неке од тренутних земаља чланица буду у другом кругу, а неке од могућих будућих чланица у првом.
Она је истакла да је оптимиста кад је реч о постизању правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине о нормализацији односа. Позвала је на примену свих досад постигнутих споразума, укључујући и формирање ЗСО, уз напомену да ће управо на томе бити заснована кредибилност нове фазе дијалога.
И европски комесар за проширење Јоханес Хан не види ништа спорно у Макроновим ставовима:
– Пре него што се ЕУ прошири, мора да постане јача. То није у контрадикцији.
Приликом усвајања извештаја, Могеринијева је истакла да је Западни Балкан Европа и да ће бити део будућности ЕУ, али и поновила да је то процес заснован на јасно утврђеним правилима.
Новости.рс
U Evropskoj Uniji, a i u Srbiji narodski receno jebe lud zbunjenog. Narod neka cuti i ceka od 2000 BOLJI ZIVOT.