Више од 1.000 путара из Србије, који су данас у 11 сати почели протест на Тргу Николе Пашића у Београду, блокирали су саобраћај у делу Немањине улице од раскрснице са улицом Кнеза Милоша до Балканске у смеру ка Железничкој станици.
Путари протестују јер им Влада Србије није исплатила дуговања од 9,7 милијарди динара и због тога им прети губитак више од 10.000 радних места.
Представници путара су новинарима испред Владе Србије казали да им је понуђено да их прими министар саобраћаја Милутин Мркоњић и генерални секретар Владе Србије Вељко Одаловић, али су они то одбили и инсистирају да их прими премијер Ивица Дачић и први потпреседник Владе Александар Вучић.
Председница Самосталног синдиката путара Србије Соња Вукановић казала је на почетку протеста да су захтеви путара да им држва обезбеди и шест милијарди додатних средстава, како би предузећа за путеве опстала.
„Путна привреда је буквално пред колапсом, у питању је осам до 10.000 радних места и не само то, путеви су у катастрофалном стању па су угрожени и људски животи, а ми не желимо да учествујемо у нечему за шта нисмо криви“, рекла је Вукановићева.
Она је нагласила да држава ништа није урадила за путеве у последњих пет година и да су небригом државе путеви у катастрофалном стању.
„Зараде радницима касне од три до четири месеца, зато што предузећа не могу да наплате своја потраживања и наши захтеви су да држава под хитно исплати своја дуговања да би се путеви довели у нормално стање.Тражимо и да се у наредном периоду издвајају средства из продаје нафте и нафтиних деривата како се то свуда у свету ради“, истакла је она.
Вукановићева је навела да у земљама Европе, попут Швајцарске и Немачке, проценат зараде од продаје нафте и нафтних деривата износи између 35 и 68 одсто.
„Ви кад станете на пумпу и купите бензин ви сте дали један проценат за одржавање путева, а ми не знамо где је тај новац и не знамо на шта се троши“, додала је.
Она је нагласила да очекује да их данас у Влади Србије прими премијер, и најавила да ако се њихови захтеви не буду усвојили, блокаду путева у целој Србији.
„На жалост у Србији док се не набодете на ексер и не легнете на шине, не направите неки радикалан протест нико неће да прича са вама, уколико влада не буде имала слуха за наше захтеве, ми ћемо радикалаизовати протесте, а то значи блокада целе Србије“, закључила је Вукановићева.
У Србији постоји 24 путарских фирми које запошљавају око 10.000 радника, а укупан број запослених у путној привреди је 15.000 људи.
Бета
фото: Фонет