Упркос грешкама у прошлости, у свету се наставља извоз „демократских“ револуција, рекао је председник Руске Федерације Владимир Путин, обраћајући се учесницима јубиларног, 70. заседања Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку.
Упозоравајући међународну заједницу да је потребно да учи из грешака направљених у прошлости, Путин је навео пример Совјетског Савеза.
„Извоз социјалних експеримената, покушаји да се подстакну промене у овим или оним земљама, уз ослањање на сопствена идеолошка становишта – све нас је то често доводило до трагичних последица, није нас водило ка прогресу него ка деградацији. Ипак, нико не учи на туђим грешкама, него их само понавља. Нико није у обавези да се потчињава једном моделу развоја. Ипак, извоз револуција сада званих ’демократске‘ наставља се“, упозорио је Путин.
Говорећи о ситуацији у Украјини, руски председник је рекао да се у тој земљи догодила озбиљна геополитичка криза, која је последица државног преврата испровоцираног споља. Путин је поново нагласио неопходност доследне примене и поштовања одредби Минског споразума ради смиривања стања у Украјини.
Говорећи о глобалној борби против тероризма, руски председник је навео да се директан приступ Русије тој борби користи као изговор да се „Русија оптужи за растуће амбиције“.
„То, међутим, нису амбиције него поштовање међународног права. Суштина није у амбицијама Русије — немогуће је трпети ово што се догађа у свету“, нагласио је руски председник.
Путин је рекао да је неопходно створити широку међународну антитерористичку коалицију и нагласио да у њој морају активно да учествују и лидери арапских земаља.
„Одбијање сарадње са сиријском армијом је грешка, нагласио је Путин посебно истичући да се нико у Сирији реално не супротставља Исламској држави осим владе Башара ел Асада и курдских устаника.
„Исламска држава није се појавила ниоткуда, она је коришћена као оружје против неподобних режима“, указао је председник Русије. Он је, такође, рекао да је избеглицама с Блиског истока и Северне Африке потребно саосећање, али да је глобално решење проблема у обнављању државности тамо где је она уништена.
Руски председник је такође говорио о важној улози Уједињених нација у очувању мира, стабилности и безбедности у свету.
„Одлуке које се разматрају на темељу УН усаглашавају се у виду резолуција или се не усаглашавају. Или, како говоре дипломате, пролазе или не пролазе. И све акције било којих држава које заобилазе овај поредак нелегитимне су и противрече Повељи УН и савременом међународном праву“, рекао је Путин.
Према његовим речима, Организација Уједињених нација представља структуру којој нема равне по легитимности и универзалности.
„Да, на рачун УН у последње време може се чути доста критика, јер оне наводно нису довољно ефикасне, а усвајање принципијелних одлука се ослања на непремостиве противречности, пре свега међу чланицама Савета безбедности. Ипак, желим да кажем да су несугласице у УН увек постојале, током свих претходних 70 година, а право вета се примењивало увек. И користиле су га и САД, и Велика Британија, и Француска, и Кина, и Совјетски Савез, и касније Русија. То је потпуно природно за тако шаролику организацију“, рекао је Путин.
Спутник
фото: AP Photo/ Mary Altaffer
Bravo
Нека те Бог поживи ,делијо!