Могући удар на Сирију може да изазове нови талас насиља и да конфликт пренесе изван граница државе. О овоме говори председник Русије Владимир Путин у чланку, који је објављен у америчком часопису The New York Times.
Владимир Путин се директно обратио народу САД и америчким политичарима, изложивши руску позицију у вези са ситуацијом у свету и догађајима у Сирији. „Потенцијални удар САД на Сирију, без обзира на оштру критику многих држава света, као и политичких и религиозних лидера, укључујући папу, довео би до много невиних жртава, до ескалације и до потенцијалног проширења сукоба ван сиријских граница“- пише руски председник. Коришћење снага ван оквира СБ УН, по мишљењу Владимира Путина, опасно је још и због тога што ова структура тада ризикује да понови неславан пут Лиге Народа, која се и распала управо због одсуства реалних инструмената на међународној сцени.
У САД такође почињу да разумеју бесперспективност мешања у сиријски конфликт, сматра директор Института стратешког планирања Александар Гусев. Али, такво схватање, по речима експерата, не дели велики део политичког естаблишмента:
Политичка елита САД је прилично агресивна. Републиканци охрабрују демократе на челу са Бараком Обамом да „распростране“ америчку демократију и на Сирију. Русија заузима логичну и конструктивну позицију у вези са Сиријом, схватајући колико је важно решавање овог конфликта политичким методама. Зато што ни једна држава на свету не сме агресивно да се меша у унутрашње послове друге државе.
Експерти примећују, да иницијативе Русије о успоствљању међународне контроле над хемијским оружјем у Сирији изазива позитивне реакције у америчком друштву и у администрацији председника Обаме, која није исувише заинтересована за рат. Тим пре, како је приметио у свом чланку Владимир Путин: Нико не може да стави под сумњу чињеницу да су у Сирији коришћена хемијска средства. Ипак, имамо све разлоге и основе да претпоставимо да то није чинила сиријска војска, већ опозиционе снаге. Циљ је био да се испровоцира међународна заједница, како би се умешале и иностране снаге, и по свој прилици стале на страну фундаменталиста.
Евентуално одбијање САД да се војно умеша, као и заједнички напори ка политичком решавању сиријског конфликта, не само да могу помоћи да се избегну нове жртве на Блиском Истоку, већ би оне унапредили и односе САД и Русије, уверен је директор Института САД и Канаде Сергеј Рогов:
Јавља се јединствена могућност да се оствари напредак, тј. да се политичким путем реши сиријски конфликт. И ово би кардинално променило руско-америчке односе, ако бисмо под окриљем УН могли да спречимо даљу употребу хемијског оружја у Сирији, а у будућности да заједнички радимо на његовом уништењу.
Како подвлаче експерти, шансе да Русија и САД могу изградити заједничку позицију, прилично су велике. Обраћање руског председника директно америчкој јавности омогућиће боље услове за компромис.
Глас Русије
Ovo se moze da odgodi ,ali ovo je ne izbezno
ovakve ujedunjene nacije treba sahranit što pre ,a organizovat nove ujedinjene nacije ,ali samo od nezavisnih država koje bi bile pravo nepristrasne ,a ove sada su samo i samo produžena ruka američkofašističke politike.