Уколико не буде покренут рад на продужетку Споразума о мерама за даље смањење и ограничење стратешког офанзивног оружја (СТАРТ 3), након годину и по дана ће једноставно истећи његов рок, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
„Данас, уколико рад на продужетку тог споразума не буде поново покренут, 2021. године ће једноставно истећи његов рок и споразума више неће бити“, упозорио је Путин.
Он је указао и на то да је Русија отворена за развијање односа са САД на равноправној основи, поштујући обостране интересе, као и да је то потребно целом свету.
„Као две највеће нуклеарне државе, ми сносимо посебну одговорност за осигуравање стратешке стабилности и безбедности“, рекао је Путин обраћајући се руским амбасадорима на састанку у Министарству спољних послова Русије и додао да су напори Русије на том плану више него неопходни свету, пре свега у светлу нових претњи и изазова.
Он је навео и да је отворен пут ка позитивним променама у односима између Русије и Америке, иако су ти односи данас по многим оценама лошији него што је то био случај за време Хладног рата, међутим унутар саме Америке постоје снаге које су с лакоћом спремне да жртвују руско-америчким односима.
Додао је и да се ти проблеми, који су се гомилали годинама, не могу решити за свега неколико сати — „на то нико није ни рачунао, али је пут ка позитивним променама раскрчен“.
„Противници Русије у Америци су моћни и јаки људи ако су у стању да убеде милионе људи у најразличитије приче које пркосе логици и које се тако тешко могу сварити. То се ни на који начин не уклапа у нашу политичку филозофију. Нас су увек учили да људи који раде за државу пре свега морају да размишљају о фундаменталним интересима грађана и да их стављају на прво место. Међутим, у Америци то није случај, постоје снаге које сопствене интересе стављају изнад националних“, нагласио је Путин.
Говорећи о руској спољној политици у целини, Путин је указао на то да Светско првенство у фудбалу, које је недавно одржано у Русији, представља пробој руске народне дипломатије.
С тим у вези, указао је и да је потребно развијати односе са Европском унијом, упркос актуелним потешкоћама: „ЕУ је један од главних трговинских партнера Русије“.
О Грузији и Украјини у НАТО-у
Русија ће адекватно реаговати на агресивне кораке НАТО-а када је реч о укључивању Грузије и Украјине у састав Алијансе, упозорио је Путин.
Како је рекао, потребно је добро размислити о могућим последицама „такве неодговорне политике“.
Путин је оценио и да основа безбедности Европе лежи у развоју сарадње и поверења, а не у размештању додатних снага и војне инфраструктуре на источним границама НАТО-а.
О „Северном току 2“ и светској економији
Пројекат изградње гасовода „Северни ток 2“ је искључиво комерцијалне природе и нема никакву политичку тежину, рекао је Путин.
„Десетинама година се већ формира заједничка транспортна енергетска инфраструктура. Нагласићу, сви и пројекти који се реализују са Европом, укључујући и ’Северни ток 2‘, искључиво су комерцијалне природе, без икакве политичке позадине“, истакао је руски председник.
Упркос томе, економске везе, како је рекао, у свету постају објекат политизације и све чешће се могу видети примери протекционизма када је реч о конкурентности тржишта.
„Стога, руска спољна политика мора да буде још више економски оријентисана и рационална. Русија не само да мора да уђе међу пет највећих светских економских сила, већ и да осигура животни стандард грађана Руске Федерације користећи све расположиве спољнополитичке могућности“, истакао је он.
Да би се то постигло, потребно је освајати нова тржишта, повећати извоз, али и омогућити приступ новим технологијама и инвестицијама како би руске компаније у иностранству могле да обављају своју делатност без икаквих препрека.
О Украјини, Северној Кореји и Блиском истоку
Ризици од могуће ескалације ситуације у Украјини и даље су актуелни, а разлог томе је непоштовање споразума из Минска од стране актуелних украјинских власти који су на себе преузели одговорност да се ти договори спроведу у дело, рекао је руски председник.
„Из часа у час се могу видети примери отвореног пренебрегавања споразума и недостатка жеље да се дијалог води са својим грађанима — сви сценарији решења конфликта су базирани на војну силу“, рекао је и додао да је управо Мински споразум основа решавања ситуације на истоку Украјине.
Говорећи о севернокорејском проблему, Путин је рекао да се нада да ће позитивни тренд који је приметан на Корејском полуострву, али и захваљујући напорима америчког лидера Доналда Трампа, довести до опипљивих резултата.
Када је реч о Блиском истоку, руски председник је изјавио да је неопходно спречити неконтролисани рат тензија након иступања САД из нуклеарног споразума са Ираном.
Оценио је и да тај програм игра важну улогу у глобалном режиму неширења нуклеарног оружја, те да је данас главни задатак да се тај споразум очува како ситуација на Блиском истоку не би ескалирала.
Спутник