Москва — Руски председник Владимир Путин упозорио је Израел да не продаје оружје Украјини, као одговор на одлуку Русије да одобри продају противракетног система Ирану.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху је у међувремену осудио ту одлуку Москве, упозоривши да ће се тиме само подстаћи иранска регионална агресија, наводе израелски медији.
„То је избор израелског руководства. Њихово је право да раде оно што мисле да је одговарајуће. Ако је (оружје које желе да продају) смртоносно оружје, мислим да ће бити контрапродуктивно. Само ће довести до још једне рунде сукоба, повећати број жртава и исход ће бити исти,“ преносе данас израелски медији извештаје руских медија од синоћ.
Нетанијаху је данас изјавио да је „Израел озбиљно забринут због руског снабдевања Ирана ракетима С-300, док Иран константно повећава агресију у региону.“
„Израел такође гледа са забринутошћу да те агресије нису забележене у оквирном споразуму с Ираном и да (коначни ) споразум није условљен њиховим окончањем,“ додао је Нетанијаху.
Путин и Нетанијаху су о томе већ разговарали и Нетанијахуов кабинет је саопштио да је он звао Путина у уторак прошле недеље да протестује због пларанине испоруке С-300 ваздушног система Исламској Републици Ирану. Кремљ је потврдио позив истог дана.У саопштењу Нетанијахуовог кабинета је наведено да је он „изразио запрепашћењеИзраела због одлуке… (и) рекао председнику Путину да ће тај корак само повећати агресију Ирану у региону и дестабилисати безбедност на Блиском истоку.“
У одговору „Владимир Путин је образложио одлуку у тренутном контексту и истакао чињеницу да због својих тактичких и техничких карактеристика, С-300 имају искључиво одбрамбени значај и не представљају претњу по Израел,“ навео је Кремљ у саопштењу.
Израелски војни званичници сматрају наоружавање Ирана руским ракетама додатном препреком пре потенцијалног војног удара на иранска нуклеарна постројења. Израел сматра да је руска најава директан резултат оквирног споразума великих сила с Ираном. Јеврејска држава се оштро противи сваком споразуму с Ираном који не подразумева уништење војне способности нуклеарног програма Ирана.
Државни секретар САД Џон Кери је такође изразио забринутост руском колеги због одлуке, преносе израелски медији. Војска САД је такође слично поступила и портпарол пуковник Пентагон Стив Ворен је рекао:
„Наше противљење тој продаји је и дуго јавно. Верујемо да није од користи“. Иран је са своје стране нагласио да би то могло довести до ширења сарадње и помоћи стабилности у региону, пренели су ирански медији.
Танјуг