У ЧУРУГУ, месту у јужној Бачкој са 10.000 душа, почиње обележавање 72. годишњице злогласне мађарске рације у којој је, за свега пет дана, зверски убијено најмање 1.300 невиних Срба и Јевреја. Међу њима је било и осамдесеторо деце млађе од 15 година, од којих је најмлађа жртва, Савка Николић, била стара 15 дана.
– Ма колико страшан и сам за себе, тај злочин отпочет на Туциндан, 4. јануара 1942. године, био је само увод у крвави пир мађарских фашиста у целој Бачкој, који је потрајао готово месец дана и однео више хиљада невиних живота – каже Милан Радомир, председник чурушког Меморијалног друштва „Рација 1942“. Захваљујући иницијативи управо овог друштва, у Музеј рације је, пре две године, претворен тзв. Топалов магацин у центру Чуруга. Мада повришне од једва 150 метара квадратних, Мађари су у њему, митраљеским рафалима са врата и кроз прозоре, већ првог дана ове рације убили више од 400 људи. Остали су побијени по својим кућама или у околини села, а сви заједно су, не би ли се замели крвави трагови, бачени под лед реке Тисе.
– Годинама смо радили на прикупљању имена невиних жртава и сва она су данас у музеју. Да се никад не забораве, али и да се сличан злочин никада не понови – додаје Радомир. Предвиђено је да се тачно у подне, у Музеју рације невиним чурушким жртвама служи парастос, после чега ће венац, уз остале, положити и Иштван Пастор, председник Скупштине Војводине. Упоредо са оном у Чуругу, рација је од 4. до 9. јануара 1942, трајала и у Жабљу, Госпођинцима, Мошорину, Ђурђеву и другим местима Шајкашке, да би крвави крешчендо достигла у Новом Саду, од 21. до 23. јануара. За свега три дана убијено је око 1.800 Срба, Јевреја и Рома. Најзад, до краја јануара мађарска жандармерија и војска су невине људе убијале и у Бечеју, Србобрану и другим местима, а укупан број евидентираних жртава премашио је 4.000.
По завршетку Другог светског рата, у Чуругу и другим местима Шајкашке, у знак одмазде за злочине у рацији из 1942. убијен је већи број Мађара. Њима су, у јуну прошле године, споменик на обали Тисе открили председници Србије и Мађарске Томислав Николић и Јанош Адер, означивши тако историјско помирење двају народа.
ПОРАТНА ПРАВДА
ЗЛОЧИНОМ у Чуругу је руководио пуковник мађарске жандармерије Ласло Деак, а целом рацијом у Бачкој војни генерал Ференц Сомбатхељи Цајднер. Обојицу су, после рата, мађарске власти испоручиле југословенским и после суђења у Новом Саду погубљени су у Чуругу.
Новости
Да се НИКАДА не заборави!
Па кад сте годинама радили на прикупљању података,зашто вам је тешко да поменете,набројите, сва села у којима су страдали Срби,нема их 300!!Шајкаш,Мошорин…или тридесетак домаћина подводите под Шајкашка.У цркви у Шајкашу урађена је слика страдалих шајкашана.Трагедија сваке породице је велика и свако село мора да се помене,УВЕК.