Србија

„Рација 1942“: Против заборава

У ЧУРУГУ, месту у јужној Бачкој са 10.000 душа, почиње обележавање 72. годишњице злогласне мађарске рације у којој је, за свега пет дана, зверски убијено најмање 1.300 невиних Срба и Јевреја. Међу њима је било и осамдесеторо деце млађе од 15 година, од којих је најмлађа жртва, Савка Николић, била стара 15 дана. 

– Ма колико страшан и сам за себе, тај злочин отпочет на Туциндан, 4. јануара 1942. године, био је само увод у крвави пир мађарских фашиста у целој Бачкој, који је потрајао готово месец дана и однео више хиљада невиних живота – каже Милан Радомир, председник чурушког Меморијалног друштва „Рација 1942“. Захваљујући иницијативи управо овог друштва, у Музеј рације је, пре две године, претворен тзв. Топалов магацин у центру Чуруга. Мада повришне од једва 150 метара квадратних, Мађари су у њему, митраљеским рафалима са врата и кроз прозоре, већ првог дана ове рације убили више од 400 људи. Остали су побијени по својим кућама или у околини села, а сви заједно су, не би ли се замели крвави трагови, бачени под лед реке Тисе.

– Годинама смо радили на прикупљању имена невиних жртава и сва она су данас у музеју. Да се никад не забораве, али и да се сличан злочин никада не понови – додаје Радомир. Предвиђено је да се тачно у подне, у Музеју рације невиним чурушким жртвама служи парастос, после чега ће венац, уз остале, положити и Иштван Пастор, председник Скупштине Војводине. Упоредо са оном у Чуругу, рација је од 4. до 9. јануара 1942, трајала и у Жабљу, Госпођинцима, Мошорину, Ђурђеву и другим местима Шајкашке, да би крвави крешчендо достигла у Новом Саду, од 21. до 23. јануара. За свега три дана убијено је око 1.800 Срба, Јевреја и Рома. Најзад, до краја јануара мађарска жандармерија и војска су невине људе убијале и у Бечеју, Србобрану и другим местима, а укупан број евидентираних жртава премашио је 4.000.

По завршетку Другог светског рата, у Чуругу и другим местима Шајкашке, у знак одмазде за злочине у рацији из 1942. убијен је већи број Мађара. Њима су, у јуну прошле године, споменик на обали Тисе открили председници Србије и Мађарске Томислав Николић и Јанош Адер, означивши тако историјско помирење двају народа.

ПОРАТНА ПРАВДА

ЗЛОЧИНОМ у Чуругу је руководио пуковник мађарске жандармерије Ласло Деак, а целом рацијом у Бачкој војни генерал Ференц Сомбатхељи Цајднер. Обојицу су, после рата, мађарске власти испоручиле југословенским и после суђења у Новом Саду погубљени су у Чуругу.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Па кад сте годинама радили на прикупљању података,зашто вам је тешко да поменете,набројите, сва села у којима су страдали Срби,нема их 300!!Шајкаш,Мошорин…или тридесетак домаћина подводите под Шајкашка.У цркви у Шајкашу урађена је слика страдалих шајкашана.Трагедија сваке породице је велика и свако село мора да се помене,УВЕК.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!