Економија

Рачун за струју као виша математика

ПОСЛЕ измена Закона о енергетици обавезу да изаберу свог снабдевача електричном енергијом добило је нешто мање од 17.000 предузетника. Реч је о онима који запошљавају до 50 радника, а чији је годишњи приход мањи од противдинарске вредности десет милиона евра.

Они су, пре измена закона, били у категорији малих купаца са правом на такозвано јавно снабдевање, односно, струју су добијали без посебних уговора са дистрибутерима. Сада ће морати да их потпишу, и то најкасније у наредне две седмице.

– Стигла нам је понуда „ЕПС Снабдевања“ и прихватили смо је пошто смо се и до сада снабдевали преко њих. Још не знамо да ли ће то значити и већи издатке, пошто је систем обрачуна веома компликован – каже, за „Новости“, Душан Милић, власник Кланице „Милић“ из Каћа, која запошљава 20 људи.

На рачунима које добија су обрачунска снага, прекомерна снага, нижа и виша дневна тарифа, реактивна и прекомерна реактивна снага, трошкови јавног снабдевача, обрачунска снага, активна енергија…

– То је толико замршено да сви гледамо само збирне бројке. У нашем случају, то је у августу било око 11.000 киловат-сати или нешто мање од 150.000 динара – додаје он.

Душан Абаџин из Руме, власник погона „Сигма АЗ“ у којој 40 радника прерађује воће и поврће, већ има искуство са избором снабдевача. Вели, нимало охрабрујуће, напротив.

„ЕВРОПА“ ОЧЕКУЈЕ ЈЕФТИНИЈЕ

УГОВОР са „ЕПС Снабдевањем“ је крајем септембра потписао и Бајрам Темај, власник новосадског ланца пекара „Европа“ у којем ради 40 људи. – Све нам ради на струју, а досадашњи укупан трошак се кретао око 7.000 евра – каже он. – У понуди коју сам прихватио обећано је да ће трошкови бити нешто мањи, а да ли ће тако и бити, видећемо.
– Уговор са „ЕПС Снабдевањем“ потписао сам 1. јануара ове године, а то је значило да ми је јефтинија тарифа скочила за готово 100 одсто, а скупља за 28 процената – прецизира он.

Са државним дистрибутером ће уговор потписати и Раде Врга из Сремске Каменице, власник ланца пекара „Маја“ са око 20 запослених.

– Остали дистрибутери не уливају поверење и нећу ништа мењати, без обзира на евентуалне веће трошкове или чињеницу да сам, да бих коначно имао квалитетну струју, пре три године сам морао да инвестирам 12.000 евра у трафостаницу.

Оно што додатно подвлаче наши саговорници и њихове колеге је то што, без обзира на величину, енергију плаћају отприлике десет одсто скупље од домаћинстава.

– Ту нема никаквог резона и, према нашим сазнањима, не постоји нигде у Европи. Штавише, за све нас важе и више тарифе за грејање и друге комуналне услуге, што би свакако требало променити – каже Славко Новаковић, председник Удружења занатлија Новог Сада у којем је око 1.500 малих предузетника.

На сличан начин размишљају и у Унији послодаваца Војводине која има 28.000 чланова. Њен председник Бранко Крстин има штампарију са 12 запослених и не види никакав разлог да плаћа скупљу електричну енергију.

– Штавише, предузетнике који троше више струје, пошто то значи да више и производе, требало би стимулисати њеном нижом ценом – каже Крстин.

Ђ. ВУКМИРОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!