Економија

Рачунарска опрема у Србији поскупела за 20 одсто

Цене хардвера у Србији у односу на прошлу годину знатно су увећане. Промену су први приметили љубитељи видео-игара, јер су иначе скупе компоненте које користе сада драстично скупље. Пораст цена, изазван растом америчког долара, осетиће, међутим, сви купци. Ко у овом тренутку купује рачунар или надограђује постојећу конфигурацију мораће да издвоји 15 до 20 одсто више новца.

Увозници кажу да је до промене дошло због осетног пораста вредности америчког долара, валуте којом плаћају робу из Азије.

„Последње две недеље дошло је до осетног пораста цена на тржишту, што има везе са растом вредности долара три месеца уназад. Све док смо имали робу на залихама нисмо мењали цене. Када смо све залихе исцрпели и морали да пустимо робу по новим ценама, дошло је до наглог скока”, објашњавају у једном од великих трговинских ланаца ИТ опремом.

Цена просечног пи-сија порасла је за 2.000 до 3.000 динара и он сад кошта од 30.000 до 35.000. Јефтинији лаптоп рачунари који су коштали 35.000 сада могу да се купе за 40.000 динара.

Рам меморија од осам гигабајта поскупела је са 8.500 на 10.000 динара, процесор И5-4460, са 19.000 на 25.000 динара, а хард-диск од једног терабајта, са 6.100 на 8.000 динара. Цена бољих графичких картица увећана је и до 10.000 динара.

На порталу гејмерског магазина „Скринфан”, који је први скренуо пажњу на осетно поскупљење хардвера, један коментатор, упућен у увоз ИТ опреме, подсећа да је за пет месеци долар скочио за 25 одсто, а евро са 114 на 123 динара, па закључује да је овом скоку цена „кумовао слаб динар”. Додаје се да је хардвер поскупео и у остатку Европе, али доста мање, јер имају евро, док велике европске компаније имају осетно боље набавне цене компоненти, јер имају веће тржиште.

Гејмери су се до сада за крупније ствари (300 евра и више) сналазили купујући их од препродаваца из Мађарске, али сада су наводно и наше северне комшије доста кориговали цене.

Владимир Долапчев, уредник портала „Скринфан”, саветује онима који не морају да журе да за крупније ствари сачекају макар до пролећа, јер је мало вероватно да ће у наредним недељама доћи до корекције цена.

У радњама је вероватно још могуће наћи опрему по старим ценама.

Увозници кажу да не могу да утичу на кретање цена, јер не зависе од продаваца на мало и наводе да је њихова комплетна зарада остала непромењена и износи од 2,5 до пет одсто.

Информатичка опрема је поскупела и прошле године када је ПДВ са осам повећан на 20 одсто.

Ј. Ј. К.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Jadni uvoznici i jos jadniji prodavci, nesrecni su to ljudi, srce mi se cepa zbog njih! Treba ih razumeti, pa navikli ljudi da kurcem ne mrdaju, a da imaju zaradu visestruko vecu od nabavne cene! 2,5-5% zarada uvoznika?! Ha ha ha ha ha!!! Kakvi carevi, lazu gore od politicara! Rade nas godinama unazad, radnje im nicu ko pecurke posle kise, ziveo porast PDV-a i americkog $. Evro skoci za 10% a oni cene dignu za 50%! I jos nam pricaju bajke usput, smradovi neopevani. Ali i to prolazi u Srbiji, sto da ne. Mi smo navikli da nas lazu, kradu, a da pri tome cutimo i pusimo! A omiljena fora im je da dignu cenu i robi koju su nabavili ranije, pre skoka svega gore navedenog. A sve uz saglasnost trzisne inspekcije, pa i ona mora od neceg da zivi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!