Банкари зарачунавају грађанима дебеле провизије приликом плаћања струје, телефона, инфостана… на шалтеру. У банкама минимално узимају 150, а максимално 10.000 динара. Електронско плаћање најповољније
ВРЕМЕ је опште беспарице и веома је битно на чијем шалтеру се плаћају месечни рачуни да би нам у џепу остала која стотка више. Грађани, тако, у широком луку заобилазе банке које безобзирно зарачунавају високе провизије на уплате. А није свеједно да ли се рачун за струју плаћа без иједног додатног динара, или уз тарифу од 150 динара, колико зарачунавају неке банке.
Није реткост ни да вас службеница у прескупим банкама упути на конкурентски шалтер где ћете уштедети и половину новца, што је случај код рачуна са малим износима.
Најјефтиније и најкомотније је плаћање путем интернета: већина банака не наплаћује додатне провизије или зарачунава минималне цене ако се струја, телефон, инфостан… плаћају онлајн, путем електронског банкарства. Такође, без провизије често иду и трајни налози, када банку преко које примате плату обавежете да одређеног дана у месецу са вашег рачуна скине одређени износ на име измирења рачуна.
Пошто мали проценат житеља Србије користи интернет, а још мање их има редовне приходе по текућим рачунима, преостаје само – чекање пред шалтерима.
Већ традиционално у Србији, шалтери поште су синоним за плаћање редовних месечних рачуна.
– Провизија се на шалтерима “Поште Србије” не наплаћује за рачуне “Електродистрибуције Београд” и “Електровојводине”. Такође нема провизије за инфостан и кабловску ПТТ КДС – речено је “Новостима” у ЈП ПТТ саобраћаја “Србија”. – Провизија се, по ценовнику, наплаћује за рачуне за “Телекомову” фиксну и мобилну телефонију, за рачуне “Теленора”, “Вип мобајла”, као и за остале кабловске операторе.
А ценовник “Поште” је следећи: за сваку уплату до 3.500 динара наплаћује се фиксни износ од 35 динара. Преко тога, све до висине од 600.000 динара, зарачунава се провизија од један одсто од износа уплате. За износ преко 600.000 динара, без обзира на ти колики је, “Пошта” има фиксну тарифу од 6.000 динара.
Више и не постоји правило да су рачуни без провизије ако их плаћате на самом шалтеру компаније која их је издала. Истина, уплатницу “Инфостана” без провизије још можете да платите у Данијеловој улици у Београду, али су се неки опекли мислећи да ће рачуне за поједине мобилне операторе без провизије платити у некој од пословница компаније. Савремени тренд је – смањивање редова и усмеравање већине клијената на разне врсте електронског плаћања, чему у прилог иде и зарачунавање провизије ако се ипак одлучите на шалтер.
Банке пак кроз провизије умеју добро да зараде. Минимални износи најмањих провизија иду од 20 динара, па све до 120 у Прокредит банци или 150, колико зарачунавају Алфа банка и ОТП банка. У процентима су банке прилично уједначене, па на веће износе узимају од 0,5 до 1,5 одсто. На оне највеће износе не примењује се проценат, него се тарифира фиксни износ који иде од 3.000 динара, преко 8.000, па чак до 10.000 динара по уплати, колико зарачунавају Хипо-Алпе банка, Прокредит, Марфин…
СМС ПЛАЋАЊЕ
РАЧУН за струју Београђани могу да плаћају и преко мобилног телефона, слањем СМС поруке на број 8008. То, засад, могу да учине само власници “дина” картица, али ће регистрација за мобилно плаћање ускоро бити омогућена и корисницима осталих платних картица у банкама. Цела трансакција кошта 5,9 динара и не зависи од износа који се плаћа. План је да се, у наредних годину дана, омогући и плаћање услуга “Инфостана” и допуна карата за градски превоз.
Поред рачуна за струју, СМС поруком могу да се плаћају и “Телекомови” рачуни и рачуни комуналних предузећа у Нишу.
Новости