Економске и финансијске последице Брегзита у Србији ће се осетити преко пада курса динара, а последице би могли да осете и грађани задужени у швајцарским францима, изјавио је извршни директор брокерске куће Синтеза Инвест Групе Мирослав Радаковић.
Говорећи о реакцијама светских берзи које су после Брегзита у петак пале, Радаковић је за Н1 да берзе увек на одговарајући начин реагују на политичке одлуке.
„Берза је непогрешив аналитичар, тргује се очекивањима и сам пад на берзи је најава велике неизвесности. Пословни кругови не воле неизвесност и зато се догађају турбуленције“, навео је Радаковић.
Када је реч о последицама по Србију, Радаковић истиче да ћесе Брезгит пре свега одразити на курс динара, с обзиром да су највећи купци државних обвезница инострани фондови који могу повући свој новац.
„За српску економију Брезгит може значити слабљење курса динара, можемо осетити ударе на курс, али не верујем да ће бити драстично, Видећемо како ће се понети Народна банка Србије.
У најгорем случају новац инвестиционих фондова који је пласиран у обезнице може да се повуче, али то су песимистичке процене“, рекао је Радаковић.
Пад британске фунте могли би осетити и грађани задужени у швајцарским францима, пошто се може очекивати јачање и долара и франка после Брезгита.
„Пад фунте је узроковао велики потрес на финансијским тржиштима. Девалвација фунте утиче и на долар и на франak који ће дефинитивно јачати у наредном периоду“, наводи Радаковић и објашњава зашто:
„Сви инвеститори који имају новац у фунтама желе да изађу из те валуте и упуте се у сигурне валуте, а то су долар и франак. То економијама, америчкој и швајцарској, и не одговара, пошто су то извозно оријентисане, па се јачање њихове валуте лоше одржава на извоз. Дефинитивно ће доћи до јачања, али централне банке неће допустити великo покретања курса“.
У самој Британији може се очекивати повећање инфлације, што ће надаље гурнути земљу у рецесију на неки средњи рок. Компанијама ће бити одузет приступ европском трижишту, извозници су већ погођени падом фунте, а реалне плате ће
сигурно пасти, оцењује Радаковић.
За разлику од Британије, он не очекује да Брегзит имa велике непосредне последице по руску економију, иако очекује извесан утицај преко цене нафте.
„Ово по Русију неће имати великог утицаја, оно што индиректно може утицати јесте јачање долара што ће довести до пада цена нафте на кратком и средњем року“, каже Радаковић.
Радаковић каже да је тешко проценити шта ће се догодити сутра ујутро, када се отворе светске берзе. Вероватно ће целе наредне недеље политичари и банкари покушавати да умире тржиште, неће бити велике панике, али ће се свакако наставити силазни тренд на берзама.
ФоНет