Председник Штрајкачког одбора радника Фабрике шинских возила Гоша из Смедеревске Паланке, Милан Вујачић рекао је за Инсајдер.нет да ће три аутобуса са радницима кренути у уторак на протест испред Владе Србије иако им МУП још увек није одобрио окупљање. “ Сви су нас лагали. Ми сто дана нисмо примили ни динар због чега идемо у Београд по цену да нас све ухапсе” каже Вујачић.
“Ми идемо испред Владе по цену да нас све ухапсе. Из Одељења за јавни ред и мир су нам рекли да наш протест није забрањен али да не постоји ни дозвола за његово одржавање”, наводи Вујачић, додајући да ће их полиција можда зауставити на улазу у Београд али да их ни такав сценарио неће обесхрабити.
“Немамо више избора, сада ће први септембар, деца нам крећу у школу а ми месецима нисмо примили ни динар. Председник Вучић нас је у кампањи слагао када је обећао помоћ. Недавно смо се обраћали и Центру за социјални рад, тражили смо социјалну помоћ или бар бесплатне књиге за децу али су нас одбили јер, како кажу, ми као запослени немамо право на помоћ”.
Вујачић каже и да је за раднике неприхватљива понуда руководства да пре него што добију новац прекину штрајк и почну са радом.
Министарство унутрашњих послова истиче да ни у једном моменту није забранило скуп радника ФШВ „Гоша“, најављен за уторак, 22. август, и да ће, у складу са законом, предузети све мере и радње у циљу мирног и безбедног одржавања скупа.
Напомињемо да полиција у складу са Законом о јавном окупљању, не одобрава најављене скупове, већ да само у законом јасно прописаним условима, може донети одлуку о неодобравању њиховог одржавања. У конкретном случају полиција је примила пријаву о одржавању јавног скупа и одговорно лице обавестила о мерама које према закону, као организатор треба да предузме у погледу његовог безбедног одржавања. |
“Обећавају 50 хиљада које би нам исплатили за месец или два. Ми тражимо новац одмах на руке и то не мање од 100 или 150 хиљада динара” каже предедник Штрајкачког одбора Гоше.
Подсетимо, запослени у Гоши су у генералном штрајку од 28. марта ове године због неисплаћених зарада од 2014. године, неповезаног радног стажа и неоверених здравствених књижица.
На протест који су најавили за уторак испред Владе Србије, позвали су раднике из других фирми у Србији како би заједно „приморали Владу“ да реши њихов проблем, и проблем свих радника у Србији „поштујући све правне норме које досада нису поштоване“.
„Овога пута то неће бити само протест гладних и обесправљених радника, већ политички протест. Државу занимамо само кад треба да гинемо и гласамо, а када су у питању голи живот и радничка права, онда је нема нигде,“ рекао је Вујићич.
Гоша запошљава 358 људи и била је у власништву словачке фирме ЖОС која је ту фабрику почетком априла ове године продала кипарској компанији Лиснарт за 4,2 милиона евра.
Представници радника Гоше и Министарства привреде договорили су се недавно да држава репрограмира дугове фондовима и да помогне тој фабрици да обезбеди послове са железаром у Смедереву, а преко компаније Југоимпорт СДПР са Ираном.
Министар привреде Горан Кнежевић тада је рекао да је држава је спремна да направи репрограм дугова према Фонду за развој и Пореској управи, али тек када Гоша почне да ради, када се радници врате на посао и када фабрика буде могла да гарантује испоруку добављачима.
Поводом најаве радника фабрике шинских возила Гоша из Смедеревске Паланке да ће 22. августа протестовати испред Владе Србије, Министарство привреде саопштило је данас да су преговори а не протести решење за њихове проблеме.
Министарство је навело да „у потпуности разуме“ тежак положај радника „Гоше“ али и да је „веома изненађено“ најавом протеста радника којима је држава помогла колико је могла. „Иако је „Гоша“ у потпуности приватна компанија, држава је учинила све, у скаду са законом, како би помогла радницима“, навело је министарство и саопштило да је радницима обезбеђена једнократна новчана помоћ од 60.000 динара по запосленом, а здравствене књижице су оверене до 30. септембра 2017. |
Инсајдер.нет
фото: Срђан Илић