Београд – Синдикати Заставе оружја, Прве искре из Барича, Крушика из Ваљева, Првог партизана, Милана Благојевића из Лучана и Слободе из Чачка заједнички су данас осудили начин на који Министарство одбране у скупштинску процедуру уводи нови закон о производњи и промету наоружања и војне опреме.
Који ће пресудно да одреди будућност једне од најпрофитабилнијих индустријских грана у Србији.
Оружарски синдикати су огорчени чињеницом да је Нацрт који је 13. децембра достављен фабрикама Одбрамбене индустрије Србије дат на увид искључиво пословодствима тих предузећа, али не и синдикалним организацијама. Још огорченији су сазнањем да се у делу тог закона, којим се предвиђа приватизација фабрика ОИС, поред доскора помињаних иностраних инвеститора и компанија, сада „у игру“ уводе и домаћи улагачи.
„Недопустиво је да Министарство одбране од синдиката фабрика ОИС скрива завршну верзију закона, а да истовремено од фабричких пословодстава захтева да се се о том законском акту изјасне у року од неколико сати. Тим пре што Нацрт закона, како смо дознали, има низ нових решења која у Одбрамбеној индустрији Србије нико до сада није видео. Отуда је апсолутна неистина да је актуелни Нацрт закона усаглашаван са синдикалним организацијама, како то надлежни наводе“, истиче се у јучерашњем саопштењу синдиката ОИС, уз поруку да бројне одредбе понуђеног закона „иду на штету фабрика и радника“, док је „велики број за предузећа и запослене важних питања остао нерешен“.
Међу новим решењима која према мишљењу синдикалаца, „иду на штету“ предузећа ОИС и запослених јесте, поновимо, и оно којим се домаћим инвеститорима омогућава куповина капитала војних фабрика, што је за синдикате неприхватљиво. Ово понајвише стога што у синдикатима сматрају да се тиме отвара простор за улазак сумњивог капитала у фабрике ОИС, које су од стратешког значаја за безбедност земље.
Синдикати, с друге стране, страхују и да ће, у случају да и домаћи тајкуни буду актери приватизације војних фабрика, доћи до масовног отпуштања радника, као што је то чињено у готово свим домаћим фабрикама које су, у минулих петнаестак година, приватизовали домаћи предузетници.
„За синдикате су потпуно неприхватљиве бројне одредбе предложеног закона, као и намера надлежних да Нацрт закона у скупштинску процедуру уђе по хитном поступку, и то током новогодишњих празника. Због свега тога, захтевамо да се улазак Нацрта закона у Скупштину заустави, док се не реше питања од виталног значаја како за фабрике ОИС тако и за запослене. У супротном, запослени ће бити принуђени да се синдикалном борбом боре за будући статус и опстанак својих предузећа“, наглашава се у заједничком обраћању синдиката.
З. Радовановић, Данас.рс