Око 2.000 штрајкача у “Фијатовој” фабрици у Крагујевцу изјаснило се да неће прекинути штрајк док не добију писане гаранције послодавца да ће минимум њихових захтева бити испуњен. Одлука је донета након консултација прве и друге смене радника.
Запослени траже повећање основице бруто зараде са 38.000 на 50.000 динара, реорганизацију производње, исплату бонуса и трошкова превоза за долазак на посао ван стандардног радног времена.
Зоран Марковић, председник штрајкачког одбора компаније “Фијат Крајслер аутомобили Србија”, очекује да се примењују стандарди ВЦМ и стандарди саме компаније или групације “Фијат”.
“Следеће јесте да морамо да се договоримо о договореном бонусу и повећању зараде. Радник у ‘Фијату’ у Србији ради за 300 евра, компанија ако му да 355, неће повредити ниједан пропис или интерну одлуку своје групације”, истиче Марковић.
Окупљени радници и штрајкачки одбор подржавају иницијативу премијерке Ане Брнабић да се уђе у преговоре на највишем нивоу, али док им се не обрати послодавац, поручују да остају истрајни у својим захтевима.
Штрајкачима у “Фијату”, који протестују десети дан, подршку је пружио Микеле де Палма из синдиката металаца Италије и поручио да је неопходан социјални дијалог тј. да Влада Србије и послодавац морају да почну преговере са запосленима, који се, како каже, боре за боље услове рада.
Председник Синдиката металаца Србије Зоран Вујовић сматра да “Фијат” мора да поштује Закон о раду Србије и започне преговоре. Послао је подршку Влади која, према његовим речима, треба да доводе пословодство “Фијата” за преговарачки сто.
Раније данас, премијерка Брнабић је позвала раднике “Фијата”, синдикате и штрајкачки одбор да прекину штрајк како би се село за преговарачки сто и поручила да су Србија, “Фијат” и сами радници много изгубили током штрајка и да више нема ни минута за губљење.
Председник Самосталног синдиката Србије Љубисав Орбовић подржава залагање премијерке Ане Брнабић за решавање проблема у “Фијату” и њен апел да радници обуставе штрајк како би се село за преговарачки сто.
Орбовић оцењује да је за ту синдикалну организацију став премијерке коректан и прихватљив.
Иначе, за 10 дана, колико траје штрајк, произведено је 4.400 возила мање од плана. Не раде ни кооперанти са око 1.500 запослених.
РТС