Ниш – У Фабрици „Вагонка“, Машинске индустрије Ниш, јуче су апаратима за заваривање блокирана врата и радници никоме нису дозвољавали улаз, како би се спречила судска пленидба имовине и опреме. После интервенције коју су неуспешно покушали да спроведу, судски извршитељи и неколико припадника МУП-а напустили су круг МИН-а, а одмах потом врата погона поново су отворена и радници су наставили производњу.
Судски извршитељи, уз подршку полиције били су у „Вагонки“ и пре петнаестак дана, када је први пут покушана пленидба имовине и опреме. „Све што се последњих недеља догађа последица је тужби наших колега које раде са нама у фабрици. И док Министарство економије на сваки начин настоји да нас сачува од пропасти, на другој страни судови доносе одлуке да нам се плени имовина“, испричали су нам радници „Вагонке“.
Проблем је настао пре него што је ова фабрика приватизована, а делом и касније, у годинама када је једно време имала нове власнике, и када запосленима није исплаћен регрес за годишње одморе. Појединци из синдиката су наговорили раднике да туже фабрику, а њихова потраживања су била од од 247 динара до 35.000. Суд је пресудио у корист радника. Правници из фабрике су се жалили и после свих спроведених поступака и одбијених жалби дошло је до принудне наплате јер на фабричком рачуну, осим наменских средстава које „Вагонка“ добија од државе и која су стриктно усмерена за набавку сировина и организацију производног процеса, другог новца нема. А када нема новца, плени се имовина.
– Морали смо буквално телима да бранимо имовину фабрике. Да то нисмо учинили, остали бисмо без опреме на којој радимо јер имамо посла и производња се, после много година, одвија нормално – кажу радници „Вагонке“.
Како нам је јуче речено, од стотинак радника који су на суду остварили право на исплату регреса, више од 95 одсто одустало је од принудне наплате и „замрзло“ своја потраживања на основу судских одлука док се фабрика не стабилизује. Али, десетак њих није. По једној од тих пресуда, ова нишка фабрика је дужна да плати 58.000 динара. У ту суму урачунате су судске таксе и други судски трошкови, али и основни дуг раднику коме није исплаћен регрес, са обрачунатом каматом. А тај дуг је 247 динара.
„Вагонка“ је два пута била приватизована. Најпре је фабрику, пре пет година, купио италијанско-хрватско-српски конзорцијум „Фриул експорт“, а онда је 2009. године продата фирми из Румуније – ИРС. Коначно, пре две године, Агенција за приватизацију поништила је приватизацију због неиспуњења обавеза новог власника из купопродајног уговора и фабрика је поново враћена у процес реструктурирања. И уз помоћ Министарства економије почела је опет да ради – да прави нове и репарира старе вагоне, а тај процес радници прекидају само када треба да бране своју имовину и опрему.
Политика